fbpx

Az árpa egészséges, de cöliákiában szenvedőknek tilos fogyasztani – árpasaláta-recepttel

Nő fehér pólóban csíráztatott gabonát tart mindkét kezében.

Az árpa valószínűleg hatékonyan csökkenti a teljes koleszterinszintet és az LDL-koleszterin-szintet. Csökkenti a trigliceridszintet, illetve segít megnövelni a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét.

Az árpában lévő rostok segíthetnek megelőzni a gyomor- és béldaganatok kialakulását. Az étvágy szabályozásában is segíthet, mégpedig a vércukorszint stabilizálásával és a gyomor kiürülésének lassításával.

Az árpa egy olyan gabona, amely a következő forrásokat biztosítja: vitaminok, ásványi anyagok, szénhidrátok, fehérjék, zsírok és olajok.

Bármennyire is egészséges az árpa, mellékhatásokat is okozhat. Néhány arra érzékeny embernél anafilaxiás sokk is kialakulhat, ha árpát is tartalmazó táplálékot vagy italt, például sört fogyaszt.

Sokan gyakran csíráztatnak magvakat, gabonákat, köztük árpát is. Azonban ez nem javasolt terhes nőknek, gyerekeknek, időseknek és azoknak, akik gyenge immunrendszerrel rendelkeznek, ugyanis a csíráztatás során különféle baktériumok szaporodnak el, amelyek aztán bekerülve a szervezetbe súlyos egészségi problémákat is okozhatnak.

Akkor is kerülni kell az árpa vagy az árpakiegészítők fogyasztását, ha valaki a cöliákia nevű betegségben szenved. Az árpa túlságosan lecsökkenheti a vércukorszintet is, illetve a rostja megnehezítheti a szervezet számára bizonyos gyógyszerek felszívódását.

Mint említettük, az árpa kiváló rostforrás és nagyon hatékony a szervezet méregtelenítésében. Az élelmi rostok a vastagbélben élő jó baktériumok üzemanyagforrásaként is működnek. Ezek a baktériumok segítenek az árpa rosttartalmának az erjesztésében, ezáltal vajsavat képeznek, amely a bélsejtek elsődleges üzemanyaga. Emellett nagyon hatékony a vastagbél egészségének fenntartásában.

Az árpavíz segíthet emésztési problémák esetén is, mégpedig a bél egészségének fenntartásával segít a széklet könnyebb „mozgásában” és a gyomor „tisztán tartásában”. Emellett segíthet a vastagbélrák és az aranyér megelőzésében is.

Az árpa rendszeres fogyasztásával az epekő kialakulása is megelőzhetővé válhat. Mivel oldhatatlan rostokban bővelkedik, így segít csökkenteni az epesav-kiválasztást, ezáltal növeli az inzulinérzékenységet és csökkenti a trigliceridszintet.

Az árpafű foszfor- és réztartalma garantálja a csontok általános egészségének fenntartását. Természetes gyógymód lehet azok számára is, akik csontritkulásban szenvednek. Az árpafű leve tízszer több kalciumot tartalmaz, mint a tej. A kalcium az egyik kulcsfontosságú összetevője a csontok egészségének. Mangán is szükséges a normál csonttermeléshez. Az árpában található mangán B-vitaminokkal társul, így járul hozzá aktívan a csontok egészségéhez.

Mivel az árpa nagyon tápláló, így erősíti a szervezet immunrendszerét, csökkenti a megfázás és az influenza esélyét is. A benne található vas megakadályozza a vérszegénység és a fáradtság kialakulását.

Az árpa oldhatatlan rostja propionsavat is tartalmaz, amely segít alacsonyan tartani a vér koleszterinszintjét. Mivel kiváló forrása mind az oldható, mind az oldhatatlan rostoknak, így az orvosok gyakran ajánlják az árpát koleszterinszint-csökkentése miatt.

Az árpát nemcsak köretként fogyaszthatjuk, hanem egy nagyon finom salátát is készíthetünk belőle.

Árpás-mentás saláta hozzávalói:

• 15 dkg árpa,
• egy kis csokor friss petrezselyem,
• 2 újhagyma,
• néhány mentalevél,
• 1 paradicsom,
• egy paprika,
• 2-3 evőkanál olívaolaj,
• fél citrom leve,
• só és bors ízlés szerint.

Elkészítése:

Főzzük meg az árpát, csepegtessük le, majd adjuk hozzá a felszeletelt hagymát, paradicsomot, paprikát és az apróra vágott mentát és petrezselymet. Készítsük el a dresszinget: az olívaolajban keverjük el a citromlevet, a sót és a borsot, majd keverjük a salátához.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük