fbpx

Az árpa valóban egészséges

Egy tálban és mellette fakanálban árpa.

Nem véletlenül tartozik a teljes kiőrlésű árpa az egészséges ételek kategóriájába, hiszen nagyon gazdag tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban.

Az árpa nagy mennyiségű élelmi rostot is tartalmaz, mégpedig oldható és oldhatatlan rostokat egyaránt. Ezen kívül megtalálható még benne az E- és a B-vitaminok, a réz, a vas, a mangán, a magnézium, a foszfor és a króm is. A teljes kiőrlésű árpa antociánokban és flavonoidokban is bővelkedik.

Az árpa levelei antioxidáns, antidepresszáns tulajdonságokkal rendelkeznek, illetve számtalan vizsgálat bebizonyította, hogy rendszeres fogyasztása akár még a cukorbetegség megelőzésében is segíthet.

A teljes kiőrlésű árpa csökkentheti a szívbetegség kialakulásának kockázatát, hiszen tartalmaz egy béta-glükán nevű oldható rostot, amely kiemelkedő szerepet játszik a koleszterinszint csökkentésében. Mivel a béta-glükán ilyen hatást képes kiváltani, így minimalizálni tudja a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Egyes tanulmányok arra világítanak rá, hogy az árpamagból készített kivonat hasznos lehet a cukorbetegség kezelésében is.

Az árpát lehet csíráztatni is. Kutatásokat az árpacsírával kapcsolatban is végeztek. Megállapításra került, hogy nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, amelyek a májat védhetik meg a különféle károsodásoktól.

Az árpa manapság por alakban is kapható, amely nemcsak a máj egészségének védelmét láthatja el, hanem optimalizálja az emésztési funkciókat, jót tesz az emésztőrendszernek, illetve sokkal jobb és hatékonyabb lesz a székletürítés is.

Egy másik tanulmány pedig arról számolt be, hogy az árpa elősegíti a rákos sejtek apoptózisát – más néven, a halálát –, így számos rákos betegség megelőzésében is kiemelkedő szerepet játszhat. Legfőképpen emlő és prosztatarák esetén jelenthet védelmet.

Az ázsiai országokban gyakran fogyasztanak árpából készült teát. Nem véletlen, hiszen az árpatea is számtalan pozitív hatást biztosít a szervezet számára. Antioxidáns tartalma kiemelkedő, ami szinte kisöpri a szervezetből a káros hatású szabad gyököket. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk az árpateát.

1 hozzászólás

  1. Borbála Virág

    Szívélyes üdvözletem .Nagyon érdekelne az árpa milyen hatással van a prosztata ,illetve a csontrakra ? Érdekel , mivel a fiammal ezt állapították meg 6 hónappal ezelőtt. Előre köszönöm a választ. Tisztelettel ; Borbála

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük