fbpx

Az emésztőrendszeri zavarok tipikus jelei és betegségei

Nő fogja a hasát, amelyen a gyomor- és bélrendszer 3D-s ábrázolása látható.

Amennyiben az emésztés nem megfelelő, sok-sok jel utalhat erre. Nem mindenkinek egyforma az emésztése és az anyagcseréje. Ha valaki csak heti három alkalommal tud a mosdóba menni a nagydolgát elvégezni, az sem gond, és az sem probléma, ha másnak mindennap fel kell keresnie emiatt a mosdót. Azonban az emésztőrendszer zavarai, a gyakori székrekedés és hasmenés már jelezhet gondot, mutatja, hogy valami probléma van az emésztéssel.

Amikor eszünk, akkor először a szájüregbe kerül az étel, majd innen továbbjut a gyomorból és a vékonybélből a vastagbélbe. A táplálék lebontásában sok minden szerepet játszik, például a bélbaktériumok, az enzimek, a gyomorsav és az epe. Ha azonban valami gond van az emésztéssel, akkor létrejöhetnek olyan emésztőrendszeri zavarok, mint a hasmenés, a hasi fájdalom és görcsök, a székrekedés és a puffadás.

A székrekedés kiváltásában sok minden szerepet játszik, például többek között az egészségtelen étkezés, az inaktív életmód, de cukorbetegség, vastagbél- és végbélgondok is okai lehetnek ennek az emésztési zavarnak.

A tartós székrekedés nemcsak az ebben szenvedő egyénnek kellemetlen, hanem még plusz betegséget – például aranyeret – is magával hozhat.

Hasmenéssel sokan küzdenek. Ennek hátterében is több minden meghúzódhat, például irritábilisbél-szindróma, gyógyszerek, édesítőszerek, ételallergiák vagy a cukros ételek mértéktelen fogyasztása.

Az emésztési problémák ellen a legtöbb, amit tehetünk, ha elegendő folyadékot, vizet fogyasztunk a nap folyamán. A rostos táplálkozás, azaz a zöldségek és a gyümölcsök rendszeres bevitele is segít a probléma orvoslásában.

Nagyon lényeges még az is, hogy a teljes kiőrlésű gabonákból készült ételeket részesítsük előnyben. Kerüljük a hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszereket. A telített zsírok helyett fogyasszunk telítetlen zsírokban és omega-3 zsírokban gazdag ételeket, például halakat, dióféléket, növényi olajokat. A probiotikumok is sokat segíthetnek az emésztés helyreállításában, a bélflóra egyensúlyának megteremtésében. És ne felejtsük el a fizikai aktivitást sem, hiszen a beleknek is szükségük van mozgásra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük