fbpx

Kinek lehet szüksége emésztőenzimekre?

Fiatal nő fehér topban és fehér nadrágban mindkét kezével a hasát fogja.

Az emésztőenzimek nagyon fontosak a szervezetünk számára, hiányuk tápanyag-felszívódási zavarhoz vezethet.

Az emésztőenzimeknek sok típusa létezik. Vannak azok az enzimek, amelyek a fehérjék metabolizálásához szükségesek, a lipázok a zsírok emésztését segítik, míg az amilázok a szénhidrátok lebontását támogatják meg.

A gyomornedvben található pepszin a fehérjéket alakítja át kisebb egységekké. A cellulóz az olyan magas rosttartalmú táplálékok megemésztését segíti, mint a brokkoli, a spárga vagy a bab. A laktázenzim a cukorlaktózt glükózzá alakítja.

Az emésztőenzimek abban is segítenek, hogy a komplex táplálékokat felszívódó vegyületekké alakítsák. Például az aminosavakat, a zsírsavakat, a koleszterint vagy éppen az egyszerű cukrokat.

Emésztőenzimekre mindenkinek szüksége van, de vannak olyan betegségek és egészségi állapotok, amikor az emésztőenzimek kiemelt fontossággal bírnak. Emésztőenzimekre lehet szüksége azoknak, akik gyomorégéstől szenvednek, a pajzsmirigyproblémákkal küzdőknek, akik ízületi gyulladással küzdenek. Hasznos lehet még azok számára is, akiknek bőr- és hajproblémáik vannak, de a fejfájás, a gyakori hangulatingadozások, az alvászavar, a koncentrálási problémák és a reggeli fáradtság is egy jó indok lehet az emésztőenzimek rendszeres fogyasztására.

Egyes emésztőrendszeri rendellenességekben – Crohn-betegség, IBS, hasmenés, székrekedés – szenvedő betegek számára is nagyon hasznos lehet az emésztőenzimek fogyasztása, ugyanis az emésztőenzimek csökkentik például az olyan tüneteket, mint a puffadás.

Ahogy idősebbek leszünk, úgy enzimhiánnyal is küzdhetünk. Ennek az az oka, hogy kevesebb gyomorsav termelődik a szervezetünkben.

Vannak olyan betegségek és állapotok, amikor szintén nagy szükség lehet az emésztőenzimek pótlására, ilyen például a májbetegség, a vashiány, a B12-vitamin hiánya, vagy éppen a D-vitamin hiánya.

Az emésztőenzimeknek vannak természetes forrásai, amelyek nagyszerűen képesek pótolni az emésztőenzimek hiányát. Egyes gyümölcsökkel is pótolhatjuk az enzimek hiányát, például papajával, ananásszal, kivivel, banánnal, mangóval, avokádóval. Egyéb táplálékok és italok, amelyek segítenek az emésztőenzimeket visszapótolni a szervezetbe: savanyú káposzta, almaecet és nyers méz. Nemcsak a savanyú káposzta, hanem szinte minden erjesztett étel, így a kefir is nagyon hasznos lehet az emésztőenzimek szervezetbe történő bevitelében.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük