fbpx

Egyes embereket dühössé tesz az éhség – mi a különbség a fizikai és az érzelmi éhség között?

Férfi nagyot harap egy hamburgerbe, amelyből kifröccsen a majonéz.

Igaz, nem mindenkire jellemző, de sok emberrel előfordul, hogy az éhség miatt dühössé, frusztrálttá és ingerlékennyé válik. Ez a negatív állapot csak addig tart, míg az illető éhes, de étkezést követően szinte azonnal megszűnik minden haragja. A legtöbb ember még mindig nem étkezik egészségesen vagy rendszeresen, és sok esetben ez a két tényező az oka annak, ha valaki az éhség miatt dühöt vagy nagyfokú frusztrációt érez. Mutatjuk is, hogy miért és hogyan alakulhat ez így.

Az éhségnek két típusa létezik: fizikai és érzelmi éhség. A fizikai éhséget biológiai éhségnek is nevezik, amikor is az agy azt kommunikálja a testnek, hogy eljött az étkezés ideje. A fizikai éhségre adott válasz nem más, mint az evés. A fizikai éhséget könnyedén felismerjük, hiszen érezzük, hogy üres a hasunk, korog a gyomrunk, azaz a testünk jeleket küld nekünk. A fizikai éhség más tüneteket is okozhat: fáradtság, álmosság, hangulatváltozások, harag, szorongás.

Az érzelmi éhség az érzelmekből fakad. A legtöbb ember az érzelmi éhséget olyan negatív érzelmekkel társítja, mint szomorúság, stressz és harag. Azonban pozitív érzésekből is eredhet, mint boldogság, öröm és izgalom. Még az unalom is kiválhat érzelmi éhséget. Az érzelmi éhséget mi magunk tudjuk kontrollálni, azonban a fizikai éhséget nem.

Számos kutatás eredményei is azt támasztják alá, hogy az éhség igenis ingerültté tesz bennünket, embereket. Egy tanulmány pedig azt jegyezte le, hogy azok az emberek, akik éhesek, hajlamosak a negatív gondolkodásmódra is. Egy kutatásban is azt vizsgálták, hogyan hat az éhség az emberekre. Megállapították, hogy az éhség növelte a vizsgálati alanyoknál a haragot és a negatív, frusztrációt okozó érzéseket.

Az ingerlékenység egyik oka az, hogy az étkezés hiánya hatással van a vércukorszintre. Ha ugyanis éhesek vagyunk, a vércukorszint lecsökken, ilyenkor pedig adrenalin- és kortizolhormonok szabadulnak fel. Ennek hatására ismét megemelkedhet kicsit a vércukorszint, azonban ez ingerlékenység kialakulásához vezethet.

Az alacsony vércukorszint megzavarhatja a magasabb agyi funkciókat, például amelyek segítenek az impulzusok és a viselkedés szabályozásában. Tehát amikor éhesek vagyunk és haragot érzünk, az egy olyan biológiai mechanizmus, ami az ember túlélését is segítette. Gondoljunk csak az őskorra. Ha az ősember nem érzett volna valami hasonlót, akkor nem kezdett volna el gyűjtögetni és vadászni, és éhen halt volna. Ez egyfajta ösztönző erő is, mégpedig a túlélés érdekében.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy ne legyünk éhesek és ne szülessenek bennünk negatív érzelmek és gondolatok? Először is nagyon fontos, hogy rendszeresen együnk, hiszen ebben az esetben nem fog ingadozni a vércukorszintünk sem. Ha nem csökken le drasztikusan a vércukorszint, haragot sem fogunk érezni.

Kulcsfontosságú, hogy csökkentsük a cukorbevitelt és az egészségtelen táplálékok fogyasztását, hiszen ezek is vércukorszint-ingadozást okoznak.

Fontos, hogy rendszeresen együnk rostokban gazdag táplálékokat, például teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyeret, zöldségeket és gyümölcsöket – kivéve a magas fruktóztartalmú gyümölcsöket –, hiszen ezek stabilan tartják a vércukorszintet. A rostok pedig segítenek a teltségérzet fokozásában, lassítják az emésztést és a gyomor kiürülését, és egészséget biztosítanak számunkra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük