fbpx

Fokozza a sportteljesítményt és a fizikai aktivitást – cékla

Faasztalon egy csokor cékla.

A cékla nagyon pozitívan hat az emberi testre. Olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek javítják a szív és a máj működését, ezen kívül fokozzák a sportteljesítményt és a fizikai aktivitást is. Mutatjuk is, hogy mi mindenre jó még a cékla, miért is fogyasszuk rendszeresen.

A céklában olyan tápanyagok találhatók, amelyek sokat segíthetnek a szervezet megtisztításában, illetve annak méregtelenítésében. Ezzel pedig a májat tehermentesíthetjük, és a máj munkáját támogatjuk meg. A cékla olyan májbetegségek ellen is védelmet nyújthat, mint a májcirrózis vagy az alkoholos zsírmájbetegség.

Számos tanulmány megállapította, hogy az edzés előtt fogyasztott cékla vagy céklalé mintegy 60-80%-kal fokozta az edzési teljesítményt mind a női, mind a férfisportolók esetében. A legjobb eredmény érdekében a céklát edzés előtt kb. 2-2,5 órával szükséges elfogyasztani. Ha a céklát legalább 15 napig fogyasztjuk egyhuzamban, akkor azt vehetjük észre, hogy fokozódik az erő, és több oxigénhez jut hozzá a szervezetünk.

A cékla rendszeres fogyasztásával még a homociszteinszint is csökkenhet a szervezetben. Ez azért is jó hír, mivel ha megemelkedik a testünkben a homociszteinszint, akkor ez oka lehet a szívbetegségek kialakulásának. A koleszterin megemelkedett szintje is okozhat szívbetegségeket, de a kutatási eredmények azt mutatják, hogy az emelkedett homociszteinszint sokkal veszélyesebb.

A cékla olyan antioxidánsokban is bővelkedik, amelyek fokozzák az immunfunkciókat. Minél jobb állapotban van az immunrendszerünk, annál nagyobb az esély arra, hogy elkerülnek bennünket a rákos megbetegedések.

A cékla és a céklalé rendszeres fogyasztása más szempontból is fontos. Egyrészt tágítja az ereket, ezzel fokozza a véráramlást, ami pedig a magas vérnyomás csökkentésében lehet a segítségünkre.

Ha rendszeresen sportolunk, akkor is számíthatunk a céklára, ugyanis nitrátokban is bővelkedik, ami pedig fokozza a sportteljesítményt. A nitrátoknak kétféle hatásuk is van: egyrészt kitágítják az ereket és fokozzák a vér áramlását, másrészt az izomszövetekre is pozitívan hatnak, azaz csökkentik sport közben az izmok oxigénigényét. A csökkent oxigénigény és a vér áramlásának fokozása azt eredményezi, hogy fokozódik a teljesítmény és a nagy intenzitású sporttevékenységek sem viselik meg annyira a szervezetet. Ezeknek a hatásoknak köszönhetően a cékla azoknak a szív- és tüdőbeteg személyeknek is ajánlott, akik számára már a mindennapos mozgás is nagy erőfeszítést igényel.

A cékla rendkívül gazdag tápanyagokban is, például nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, mangánt, vasat, rezet és kalciumot.

A cékla a szív egészségét is javítja, ugyanis növeli a nitrogén-monoxidot a szervezetben, ami az erek kitágulását és a jobb véráramlást eredményezi, utóbbi pedig csökkenti a szív terhelését.

A véráramlás növekedése a tejsav gyorsabb eltávozását eredményezi – amely az izomfáradtság kiváltó oka –, illetve gyorsabb tápanyag- és oxigénszállítást eredményez az izmokba. Az izmok oxigénellátásának javulása növeli az anaerob izomteljesítményt.

A nitrátokban gazdag táplálékok javítják a mitokondriumok hatékonyságát, amelyek sejtszinten termelnek energiát, ez pedig szintén fokozza az állóképességet.

A cékla vasban, kalciumban, luteinben, mangánban, káliumban, foszforban, nátriumban és zeaxantinban is bővelkedik. Ezek a tápanyagok fontosak a csontok egészségéhez, elektrolitként is működnek, amelyek szintén hasznosak edzés közben és azt követően.

  1. – Talán legtöbbet,kovászolt cékla ,készítettük. (ugyan az mint a kovászolt uborka.) De az uborkához hasonlítva,a cékla,2-3 nappal több idő után kovászolódik át!

  2. Szuhay Péter

    Nem írták meg, hogy mi a különbség a nyers és a főtt célkla hatásossága közt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük