fbpx

Inulin mint az egészségünk őre

Konyhapulton egy köteg banán.

Mindenki tudja, hogy a szervezetünknek, pontosabban az emésztőrendszer egészségének fenntartásához mindenképpen szükségünk van prebiotikumokra és probiotikumokra, ezek ugyanis jelentősen hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának megőrzéséhez. A prebiotikumok közül meg kell említenünk az inulint, amely számos jótékony hatást gyakorol a szervezetünkre.

Az inulin egy olyan élelmi rost, amely nagyon sokat segít a bélrendszeri mozgások kialakításában és ily módon a székrekedés megakadályozásában.

Mivel egy oldható rostról van szó, így nagyon könnyen eltelít, azaz ha inulinban bővelkedő táplálékot fogyasztunk, biztosak lehetünk benne, hogy hamar jóllakottnak érezzük magunkat és ezáltal még fogyhatunk is.

Az inulin pozitívan hat az emésztőrendszeri és ezáltal a fizikai egészségre, hiszen a bélrendszer és az immunrendszer működése szorosan kapcsolódik egymáshoz. Ha pedig testileg egészségesek vagyunk, akkor a mentális egészségünkkel sem lesznek gondok.

Az inulinnak nagy szerepe van az egészséges emésztés biztosításában. Hogy lehet ez? Ha inulint fogyasztunk, akkor lassabbá válik az emésztésünk, ezáltal a testünkben fel tudnak szívódni azok a hasznos tápanyagok, amelyek képesek biztosítani a testi és lelki egészséget. Az inulin tehát támogatja a bél egészségét. Amennyiben a rossz bélbaktériumok elszaporodnak a bélrendszerben, akkor puffadást és más emésztőrendszeri zavarokat tapasztalhatunk meg. Az inulin azonban segít megnövelni a jó bélbaktériumok mennyiségét a bélben, ami viszont elősegíti az egészséges emésztést és a vércukorszint szabályozását. A tanulmányok leírása szerint az inulin segít megnövelni a bélmozgások gyakoriságát, miközben lassítja az emésztést, ezzel lehetővé téve a tápanyagok jobb felszívódását.

Milyen forrásokból juthatunk hozzá ehhez a prebiotikumhoz? Az inulin nagyon sokféle táplálékban megtalálható, például a csicsókában, a banánban, a spárgában, a póréhagymában, a fokhagymában vagy éppen a cikóriagyökérben.

Az inulin nemcsak az emésztésnek tesz jót, hanem még az alvászavarainkon is sokat segíthet: nemcsak az alvás mennyiségét, hanem a minőségét is javítja. Ez azért van, mert a mikrobiomban lévő jó baktériumok segítik a stressztűrő képességet és így hosszabb ideig maradhatunk a REM-alvás szakaszában.

A fokozott rostbevitel, így a fokozott inulinbevitel is javítja az ásványi anyagok felszívódását. Hiába fogyasztunk ugyanis különféle vitaminokat és ásványi anyagokat, ha azok nem szívódnak fel kellőképpen, azonban az inulin az elektrolitok és vitaminok felszívódásában is a segítségünkre lehet.

Az inulin még a szív egészségét is megtámogatja, ugyanis magas rosttartalma mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomásértéket csökkenteni tudja.

Az inulin csökkenti a zsírmájbetegség és az elhízás kialakulásának kockázatait. Mivel elősegíti a probiotikumok elszaporodását, így a megfelelő immunvédelmet is biztosítani tudja, mégpedig az immunfunkciók növelésével.

Az inulin jobb csontmineralizációt tesz lehetővé, mégpedig az ásványi anyagok hatékonyabb felszívódási képessége miatt.

Ha rendszeresen fogyasztunk inulint, kisebb lesz az esélye a gyomor- és bélrendszeri problémák kialakulásának, és egyes tanulmányok szerint a vastagbélrák kockázata is minimalizálódik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük