fbpx

A tüdő megtisztítása – az egészségünk múlhat rajta

Tengerparton egy házaspár a kutyájukkal sétál.

A tüdő megtisztítása furán hangzik, hiszen a lakást szoktuk takarítani és nem egy-egy szervünket, mégis nagy haszna van, ha odafigyelünk a tüdőnk egészségére, és néha-néha időt szánunk a megtisztítására, a méreganyagok úgymond kiseprésére. Kiknek van legfőképpen szüksége a tüdő karbantartására, megtisztítására? Elsősorban azoknak, akik rendszeresen dohányoznak, akik olyan helyen élnek, ahol nagy a lényszennyezettség mértéke, azoknak a krónikus betegeknek, akik légzőszervi betegségben szenvednek, például krónikus obstruktív tüdőbetegségben vagy éppen asztmában.

Ahhoz, hogy a testünk egészségesen működjön, elengedhetetlenül fontos, hogy a tüdőnk is jól működjön. Mindannyian tudjuk, hogy a cigarettafüst és a levegőben lévő szennyező anyagok milyen káros hatással vannak az egészségünkre. A tüdő voltaképpen önmaga rendbetételére, megtisztítására is alkalmas, de csak akkor kezdődik el az öntisztító folyamata, ha többé nincs kitéve a káros anyagoknak, mint például a cigarettafüst vagy a légszennyező anyagok.

Ha nem tudunk elköltözni vagy nem szokunk le a dohányzásról, akkor is vannak olyan módszerek, amelyekkel némiképpen csökkenthetjük a tüdőnket ért negatív hatásokat. Ezek a módszerek jó hatással lesznek a légutakra, javíthatják a tüdő kapacitását, csökkenthetjük a kialakult gyulladást és sokat tehetünk annak érdekében, hogy kevesebb szennyezőanyag, toxin legyen a szervezetünkben.

A tüdő megtisztításának egyik nagyszerű módja az inhalálás, hiszen javítja a légzést, illetve a tüdőben és a légutakban segít a nyálka fellazításában. A vízgőz belélegzése azonnali enyhülést hoz és segítséget nyújt a könnyebb légzésben.

A rendszeres testmozgás a fizikai és a mentális egészséget is javítja. A mozgás azt eredményezi, hogy az izmok megfeszülnek, keményebben dolgoznak, ami megnöveli a légzési sebességet, ez pedig jobb oxigénellátást eredményez.

A zöld tea nagyon sok antioxidánst tartalmaz, amely csökkentheti a tüdőben kialakult gyulladást. Az antioxidánsok emellett védelmet jelentenek a tüdőszövetek számára. Ez főként azok számára nagyon hasznos, akik dohányoznak.

Amikor a légutak gyulladt állapotban vannak, nagyon megnehezül a normális légzés, viszont a gyulladáscsökkentő ételek rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk a javulás érdekében. Gyulladáscsökkentő táplálékok többek között: a cseresznye, a kurkuma, a zöld leveles zöldségek, a dió, az áfonya, a bab, illetve a lencse.

Milyen táplálékok segíthetnek még a gyulladás csökkentésében? A gyümölcsök és a zöldségek mindenképpen, hiszen nagyon sok antioxidánst és polifenolt tartalmaznak. Ide sorolhatjuk még a rostokat is, amelyek csökkentik a gyulladást okozó citokinek mennyiségét. De az olajos halak is hasznosak lehetnek, hiszen omega- 3 zsírsavban gazdagok, melyek szintén remek gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. A kurkuma pedig a fűszerek királyaként szintén hatékonyan mérsékli a szervezetben kialakuló gyulladást.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük