fbpx

Lépések a szívroham megelőzéséért

Idős férfi felül az ágyon bal mellkasát fogva, idős nő segít neki.

A világon és hazánkban is az egyik leggyakoribb betegségek közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Többek között a helytelen életmód az oka a szívbetegségek, köztük a szívroham kialakulásának. A szív egészségét javíthatjuk és a szívbetegségek kialakulásának kockázatait csökkenthetjük is. Mutatjuk, hogyan.

A szív egyik kiemelt feladata, hogy vért pumpáljon, így fontos tápanyagokkal és oxigénnel látja el a sejtjeinket és szerveinket. A szív egészségét sok minden veszélyezteti, ilyen például az inaktív életmód, a dohányzás, az elhízás és a sok stressz.

Mit tegyünk, hogy megőrizzük a szívünk egészségét? Nagyon hasznos, ha minél több időt töltünk a természetben. A természet közelsége, a madarak, a napfény, a zöld növényzet mind-mind nagyon alkalmas a stressz csökkentésére és ezek a hatások és élmények is jelentősen hozzájárulnak a szívbetegségek megelőzéséhez.

A feldolgozott húsételek mintegy negyven százalékkal növelik meg a szívbetegségek kockázatát. A kiegyensúlyozott étrend rendkívül fontos. Mit is jelent ez? Fogyasszunk növényi zsírokban gazdag táplálékokat, amilyen például az olívaolaj.

Vigyünk be minél több rostot, amelyet elsősorban a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák tudnak biztosítani. Csökkentsük a cukortartalmú termékek fogyasztását, ellenben együnk sok friss zöldséget, gyümölcsöt és salátát.

A szívbetegségek megelőzése érdekében nagyon lényeges, hogy rendszeresen mozogjunk, ugyanis a rendszeresen végzett gyakorlatok csökkentik a magas vérnyomást és fokozzák az anyagcserét is.

A túlsúly és a rendszeres dohányzás is megnöveli a szívbetegségek és a szívroham kialakulásának kockázatait. A dohányosok körében mintegy hatvan százalékkal nagyobb az esélye a szívroham esélyének, mint a nemdohányzó emberek körében. Az alkoholfogyasztás is jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait.

A stressz-szintet is csökkenteni szükséges, hiszen a krónikus stressz is vezethet szívrohamhoz. A stresszoldásban sok minden a segítségünkre lehet, például a hobbik, a rendszeresen végzett testmozgás, a jóga, a meditációs és más relaxációs gyakorlatok.

A szívroham megakadályozása érdekében rendszeresen mérje meg a vérnyomását, a koleszterinszintjét és a vércukorszintjét, mivel ezeknek a magas szintje nagyban hozzájárul a szívroham kockázatainak növekedéséhez.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük