fbpx

Léteznek természetes gyógymódok a lupuszra?

Fehér tányérban csontleves, amelyet egy nő kanalaz.

A címben feltett kérdésre egyértelműen igen a válasz, hiszen mint a legtöbb betegség esetében, az egészséges életmódra való váltás, azaz az egészséges táplálkozás és az egészséges ételek csakis jót tesznek nekünk, akkor is, ha egyébként egészségesek vagyunk, akkor pedig kiváltképp sokat segítenek, ha komoly tüneteink vannak.

A lupusz voltaképpen egy autoimmun betegség, amikor is gyulladás alakul ki a szervezetben és az immunrendszer a saját sejtjeit és szöveteit kezdi el támadni, mivel azokat mintegy betolakodóként azonosítja. A lupusz kiváltásában sok minden szerepet játszhat, például ilyenek az allergiás reakciók, a hormonális egyensúlyhiány, az érzelmi stressz, a vírusok, a rossz emésztés, illetve a fémtoxicitás.

Néhány lupusztünet: ízületi fájdalom, izomfájdalmak, merevség, duzzanat, ödéma, fejfájás, mellkasi fájdalom, depresszió, álmatlanság, homályos látás, fekélyek megjelenése, memóriavesztés, vérszegénység.

Léteznek olyan ételek, amelyek aktívan hozzájárulnak a lupusz létrejöttéhez, illetve a kialakult betegség esetén tovább súlyosbítják a tüneteket. Ilyen például a glutén, a transzzsírokat és a telített zsírokat tartalmazó táplálékok, a magas nátriumtartalmú ételek, a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek, az alkohol és a kávé, azaz a magas koffeintartalmú italok. Egyes hüvelyesek is okozhatják ezt a betegséget, illetve fokozhatják a már meglévő betegség tüneteit: borsó, szója, szójabab, zöldbab.

Vannak olyan táplálékok, amelyek rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthetők a lupusz tünetei. Ebbe a kategóriába tartoznak például a feldolgozatlan élelmiszerek, a nyers zöldségek. A nyers zöldségek csökkentik a gyulladást és javítják az emésztést.

A tünetek csökkentésében nagy szerepük van az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halaknak, hiszen ezek nemcsak a fájdalmat, hanem a szívbetegségek kockázatait is csökkentik.

Nagyon sok pozitív hatásuk van a magas antioxidáns-tartalmú táplálékoknak. Ide tartoznak például a zöld leveles zöldségek, a hagymafélék, a spárga, az avokádó, a bogyós gyümölcsök. Nem mellesleg ezek a táplálékok gazdag forrásai a következő tápanyagoknak is: C-vitamin, magnézium, szelén és kálium.

A csontleves rendszeres fogyasztása is kulcsfontosságú, ha valamilyen autoimmun betegségben szenvedünk, hiszen nemcsak a gyulladást csökkenti, hanem az autoimmun betegséghez kapcsolódó tüneteket is enyhíti.

A lupusszal együtt jár a bőrszárazság és a bőrirritáció. A bőr hidratálását és táplálását sokféle étel és ital segíti: dinnye, víz, kókuszolaj, olívaolaj, uborka, avokádó, diófélék, magvak, zöld tea, egyéb gyógyteák.

Amennyiben megkaptuk a lupusz diagnózisát, akkor nagyon fontos, hogy a következőre is odafigyeljünk: rendszeres testmozgás, stresszcsökkentés, elegendő alvás, a bőr védelme és kiegészítők fogyasztása. Kiegészítők, amelyek hasznosak lehetnek lupuszbetegségnél: omega-3 halolaj, D3-vitamin, antioxidánsokban gazdag spirulina, kurkuma.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük