fbpx

Milyen szembetegségek léteznek idősebb korban?

Idős női szem közelről.

Az időseket érintő gyakori szembetegségek közé tartozik a szürkehályog és a makuladegeneráció. Az ilyen és ehhez hasonló szemproblémák és rendellenességek meglehetősen gyakoriak az idősebb populációban. Azonban minden szembetegségnél kulcsfontosságú, hogy időben észrevegyük – ha nem is mi, hanem az orvos – azokat. A rendszeres szemvizsgálatok segítenek felismerni a szemproblémákat, mielőtt azok súlyosabbá válhatnának. Mutatjuk is, hogy milyen szemproblémák és szembetegségek okozhatnak gondot idősebb korban.

A szemben van egy lencse, amely segít a fókuszálásban, az összpontosítás kialakításában. A lencse fehérjéből áll. Amikor valami gond van ezekkel a fehérjékkel, akkor alakul ki a szürkehályog nevű betegség. Ezért is érdemes rendszeresen szűrővizsgálaton részt venni, mivel a szemész szakorvos időben felfedezi a betegséget, nyomon követi a szembetegség alakulását, és ha úgy ítéli meg, akkor műtéti beavatkozást is javasol.

A szemgödrökben könnymirigyek találhatók, amelyek a könnyek termelésében vesznek részt. Ha a könnymirigyek nem működnek jól, akkor a szem könnyen kiszárad, és a szemben kényelmetlenségérzetet érzünk. A szemcseppek nagyon sokat segíthetnek a probléma orvoslásában.

A szemünk folyadékkal van tele. Amennyiben túl nagy nyomás alakul ki a szemben, akkor egy glaukóma nevű szembetegség – zöldhályog – alakulhat ki. A nyomásfelhalmozódás károsítja a látóidegeket és vakság is kialakulhat.

A makula a retina része, amely a központi látást dolgozza fel. Az öregedési folyamatok a makulára is negatív hatást gyakorolnak. Ezt nevezzük makuladegenerációnak, amely számos problémát okozhat. Először a vezetés nem megy könnyen, majd az olvasás, végül a napi tevékenységek elvégzése sem. A kezelés lézeres szemműtétet is magában foglalhat.

A cukorbetegséggel kapcsolatban is kialakulhatnak szemproblémák. Az egyik ilyen a diabéteszes retinopátia. Ilyenkor a szemben lévő erek nem jutnak elegendő oxigénhez és tápanyaghoz, ami látási problémákhoz vezethet. Éppen ezért fontos, hogy a cukorbetegségben szenvedő személyek évente járjanak szemészeti szűrővizsgálatra is.

A retina rétegekből áll, amelyek az alatta lévő támasztószövetről le is válhatnak. Ezt retinaleválásnak nevezzük, ami látásvesztést is eredményezhet. A műtét vagy a lézeres kezelés azonban segíthet visszaállítani a szem egészségét.

  1. konczné fejes teréz

    Űdvözlöm!

    Kérdésem a következő_ Inzulinos cukorbeteg vagyok. Nemrég lázeres szem mútétem volt.
    Ezután azt olvastam, hogy nem szabadott volna ezt a mútétet elvégezni/ Sas szem klinika /
    Az Uzsoki kórházban szaruhártya betegséget és szürkehályogöt diagnosztizáltak
    Nagyon félek, és nem tudom hova, kihez forduljak?
    A szemem nagyon romlik : kettős látás,bizonytalanság érzés. szédülés ,/itthon és közlekedésnél/
    Tisztelettel:
    Konczné fejes Teréz

  2. Istvánné Jenei

    A bal szememben apró golyócskák vannak, egyre szaporodnak.Közöttük átlátok, élesen távolra is, de egyre zavaróbb a sok maszat.Mi lehet az oka, mit lehet tenni, meg lehet e szüntetni?Látta szemész orvos, de a szemgyolyó öblítése jöhetne szóba….Kérem véleményét tisztelettel: jenei istvánné /82 éves/

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük