fbpx

Mi mindenre jó a só, mire használhatjuk fel?

Üveg sószóró, körülötte só a sötét asztalon.

A só egy közkedvelt ízesítő a magyar emberek körében. Mértékkel fogyasztva nagy szüksége van rá a szervezetünknek, azonban ha túl sokat fogyasztunk belőle, számtalan kockázattal kell szembenéznünk. Az sem jó, ha teljesen kiiktatjuk az étrendünkből, hiszen a sónak fontos szerep jut a testünk működésében. A sót azonban nem csak sütés és főzés során használhatjuk fel. Mutatunk most néhány felhasználási módot.

A sót öblögetésre is használhatjuk, ha fáj a torkunk vagy a fogunk, ugyanis gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik. Hogyan használjuk? Engedjünk 1,5-2 dl meleg vizet egy pohárba, majd adjunk hozzá egy teáskanálnyi sót.

A benőtt köröm nagyon fájdalmas lehet. Ilyenkor a köröm befelé görbül és utat nyit magának a lágy szövetekbe. Ez nemcsak fájdalommal, hanem duzzanattal és gyulladással is együtt jár. Mi a megoldás? Engedjünk egy lavórba meleg vizet, adjunk hozzá egy-két evőkanálnyi sót és ebben a vízben áztassuk a lábainkat. Áztatást követően kenjük be fertőtlenítőszerrel a beteg körmünket és kössük be. Naponta 2-3 alkalommal is megismételhető a kezelés.

A só bizonyítottan segíti a könnyebb légzést megfázás, influenza vagy allergia esetén. A sóoldatos orrspray nagyon sokat segíthet orrfolyás és orrdugulás esetén.

Az ásványi anyagokban gazdag holt-tengeri só nagyon hatékony lehet ekcéma és pszoriázis esetén. A sós vízben való áztatás segít hidratálni a bőrt és enyhíti a bőrpírt. Pikkelysömör és ekcéma esetén pedig nagyon hatékony még a gyulladás csökkentésében. Engedjünk a fürdőkádba meleg vizet, adjunk hozzá 3-4 evőkanál holt-tengeri sót, és pihenjünk a kádban legalább 15 percig.

A szódabikarbóna is egyfajta só, amely nagyon hatékony a gyomorégés tüneteinek a csökkentésében. Étkezés után fogyasztható egy pohárnyi vízben elkeverve kb. ½ teáskanálnyi szódabikarbóna.

Télen gyakori, hogy torokfájással küzdünk. Ilyenkor csak keverjünk el egy pohárnyi meleg vízben egy kevés sót, és gargalizáljunk ezzel az eleggyel. A só hatására nemcsak a torok duzzanata, hanem a gyulladás is csökken.

Ha fáj a lábunk, akkor áztassuk meleg vízben, amelyhez előzőleg Epsom-sót is adtunk, amely nagyon hatékonyan csillapítja az izomfájdalmat, hiszen a magnéziumnak is gazdag forrása.

A kellemetlen leheletnek sok oka lehet, többek között ezt a problémát kiválthatja, ha lepedék van a nyelven, illetve a szájszárazság is megváltoztatja a leheletet. Én gyakran készítek olyan szájvizet, amely nemcsak a leheletet frissíti, de a fogínyt s a fogakat is védi. Nyilvánvalóan ezzel a szájvízzel csak öblögetni kell, nem szabad lenyelni. Egy steril üvegbe 2 dl desztillált vizet töltök. Ehhez adok 2 teáskanálnyi tengeri sót, majd az üvegbe csepegtetek 10 csepp szegfűszeg- és 10 csepp borsmenta-illóolajat.

A székrekedés nagyon komoly probléma. Ha már több napja kínoz bennünket, és szinte rögtön szeretnénk megoldást, akkor a sós víz segíthet. Oldjunk fel fél teáskanálnyi sót egy pohár meleg vízben és igyuk meg. Adhatunk citromlevet is hozzá, hogy jobb íze legyen. Azonban ez a módszer nem használható túl gyakran és csak végszükség esetén forduljunk ehhez a természetes gyógymódhoz.

1 hozzászólás

  1. Nagymamámtól tanultam, hogy ha fáj a torkom, sós vízzel gargalizáljak. Ezt a módszert tovább adtam és már az unokáim is így gyógyítják a torkukat. Az a fontos, hogy már az első tüneteknél alkalmazzuk, ne várjunk a lázas állapotig, bár még akkor is segít, csak több idő kell hozzá. Mindannyian tanultunk az iskolában az ozmózis nyomásról! Itt az történik, hogy a sóoldat töményebb mint a mikróbák sejtfolyadéka, és a sejtből a folyadék a sejtfalon keresztül kifelé áramlik, hogy hígítsa a sóoldatot, igy a támadók egyszerűen kiszáradnak. Ez kőkemény fizikai törvényszerűség, erre nem képesek a mikróbák immunitással reagálni. Én orrcsepp helyett is sóoldatot használok mint az indiai jógik, akik minden reggel sós tengervízzel öblítik át az orrukat, torkukat, garatukat. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük