fbpx

Ne dobjuk ki a hagymahéjat, sok mindenre felhasználhatjuk

Férfi fekete kötényben hagymát pucol a konyhapultnál.

Napjainkban egyre nagyobb fontossággal bír a környezettudatosság. Ha van kertünk és még termesztünk is abban zöldségeket, gyógy- és fűszernövényeket, akkor igazán nagyon hasznos lehet a komposzt. A komposztba minden olyan anyag bekerülhet, amely lebomlik és jót tesz a földnek, ily módon a növényeinknek. A hagyma és a fokhagyma is bekerülhet a komposztba, de egyéb haszna is van a hagymahéjnak.

A vöröshagyma és a fokhagyma ismét kezd egyre nagyobb népszerűségnek örvendeni, hiszen köztudott, hogy mindkettő tele van nagyon értékes tápanyaggal, és sokféle betegség megelőzésében lehetnek a segítségünkre.

Nemcsak a hagyma és a fokhagyma, de a héjuk is sokféle tápanyagban bővelkedik. Többek között megtalálható ezekben C-vitamin, A-vitamin, E-vitamin, kálium, kalcium, foszfor, antioxidánsok, flavonoidok, kvercetin, szerves kénvegyületek, allil-diszulfid és allicin.

A kvercetin nemcsak egy erős antioxidáns, de remek gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, ami segít leküzdeni az oxidatív stresszt is. Az allicin nemcsak az öregedési folyamatok lassításában lehet a segítségünkre, de fokozhatja az immunitást, csökkentheti a magas koleszterinszintet, és segít fenntartani a szív- és érrendszer egészségét is.

Nézzük meg, hogy mire is használhatjuk ennek a két hagymának a héját. Nemcsak a hagymaféléket, de a hagymahéjat is felhasználhatjuk levesek, pörköltek és egyéb ételek készítéséhez. Azonban először meg kell párolnunk, főznünk a hagymahéjat. Tegyünk egy edénybe vizet, majd adjuk hozzá a megmosott hagymahéjat. Fűszereket is szórhatunk az edénybe. Amikor úgy érezzük, hogy szép színe van a hagymás víznek, szűrjük le. Tároljuk hűtőszekrényben, majd amikor főzünk, adagoljunk ebből a keverékből az ételünkhöz.

Hagymahéjból remek gyulladáscsökkentő teát is készíthetünk. Forraljunk fel vizet, adjuk hozzá a hagymahéjat, majd hagyjuk állni legalább félórán keresztül. Ezt követően szűrjük le, majd ízesítsük mézzel és citromlével. Nemcsak az influenza megelőzésében segít ez a keverék, de nagyszerűen csillapítja az izomgörcsöket, és még a jobb alvást is megtámogatja.

Ha sokat viszket a bőrünk, illetve begyulladt és még az irritáció is jellemzi, akkor a hagymahéjból készült tonik rendkívül jó hatással lesz rá, ugyanis nemcsak antimikrobiális, hanem gyulladáscsökkentő és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Készítsünk a fent leírt módon teát a hagymahéjból, várjuk meg, míg kicsit lehűl, majd mártogassunk meg benne vattakorongot, és ezzel törölgessük át az irritált bőrfelületet.

Hogyan készítsünk hagymahéjból teát? Mutatjuk a receptet!

Hagymahéjtea hozzávalói:

• egy fej vöröshagyma,
• forró víz,
• méz,
• citromlé.

Elkészítése:

Első lépésként alaposan mossuk meg a hagymát, majd szedegessük le a héját és tegyük azt egy nagyobb bögrébe. Ezt követően öntsük rá a forró vizet. Áztassuk legalább 10 percig, majd szűrjük le. Ízesítsük mézzel és frissen facsart citromlével.

  1. Én hagymahéjjal festem a húsvéti tojásokat következőképpen:a tojásokra nedvesítve néhány petrezselyem levelet “rátapasztok”.Régi, rossz nylonharisnyából levágott darabba belekötözöm, megfőzöm hagymahéj teába. Szép barna lesz a tojás kivéve azt a részt ahol rátettem a petrezselyem levelet. Nagyon dekoratív, szép mintát kapok.
    Próbáld ki!!
    Így batikolva akár más mintát is kitalálhatsz.

  2. Temesváriné Jutka

    igenis! az édesanyám(mert mindig majdnem mélyszegénységben éltünk, és sajnos ezt örököltem én is) vöröshagymateát a sógornőmtől “tanultam” még az 1970 es években Dunakömlődön. de Ő nem tett bele semmi féle mézet! és a hagymahéját “betöltötte” valami zacskóba, és rá a torokra!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük