fbpx

Prebiotikum vagy probiotikum, esetleg mindkettő fontos?

Az orvos egy hologramon nézi a bélrendszert,

A címben feltett kérdésre mindenképpen igen a válasz, hiszen a szervezetünknek mind prebiotikumokra, mind pedig probiotikumokra szüksége van.

Mik is azok a probiotikumok? A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, amelyek a bélrendszerben találhatók meg. Sokféle táplálék tartalmaz probiotikomokat, például az erjesztett táplálékok mint a savanyú káposzta, a kefir, a joghurt.

A szervezetünknek prebiotikumokra is szüksége van. A prebiotikum nem más, mint a probiotikus baktériumoknak a tápláléka. A prebiotikumok is sokféle táplálékban megtalálhatók, például a zabban, póréhagymában, a csicsókában, a fokhagymában, a hagymában, a bogyós gyümölcsökben, a babban, a hüvelyesekben, a banánban és a spárgában.

Tehát a testünknek, a bélrendszerünknek nagy szüksége van prebiotikumokra és probiotikumokra is, amelyek nagyon sok előnnyel rendelkeznek. Az egyik ilyen, hogy mindkettő javítja a bélrendszer egészségét. Mind a prebiotikumok, mind a probiotikumok védelmet jelentenek a káros hatású bélbaktériumokkal szemben.

A jó bélbaktériumokkal kapcsolatban bebizonyosodott, hogy nagyon hasznosak lehetnek az elhízással szemben, illetve a rendszeres fogyasztásukkal az inzulinrezisztencia vissza is fordítható. Azok, akik rendszeresen fogyasztanak probiotikumokban gazdag ételeket, sokkal erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, mint akik nem, illetve mintegy 40%-kal csökken esetükben az allergia kialakulásának a kockázata is. A probiotikumok segíthetnek a fogyásban, csökkenthetik a stresszt és még az IBS tünetei is enyhülhetnek.

A probiotikumok támogatják a prosztata egészségét is és növelik a tesztoszteronszintet. A kutatások azt sugallják, hogy a probiotikumok segíthetnek megelőzni a Parkinson-kórt és a szivárgó bél gyógyítása megakadályozhatja a demenciához vezető agyi gyulladást. A probiotikus baktériumok segíthetnek a székrekedés, hasmenés és puffadás esetén is.

Ezek a bélbaktériumok segítik a bélrendszerben a K-vitamin termelődését, amelynek nagyon fontos szerepe van a vastagbél egészségesen tartásában és a vastagbélrák megelőzésében. A pre- és a probiotikumok segítséget nyújtanak a gyulladás csökkentésében és megszüntetésében.

Számos tanulmány született a kétféle baktériumtörzzsel kapcsolatban. Megállapításra került, hogy ezek a jó baktériumok egyes autoimmun betegségek ellen is védelmet jelenthetnek, mint például a lupusz vagy a Crohn-betegség.

Milyen jelekből tudhatjuk, hogy szükségünk van probiotikumokra? A szervezetünk figyelmeztet bennünket, ha valami nincs rendben velünk. Például ha rendszeresen kívánjuk a cukros, édes dolgokat, akkor ez azt jelzi, hogy pótolnunk szükséges az úgynevezett jó bélbaktériumokat.

Ha az emésztésünkkel vannak gondok, az is egy jele lehet annak, hogy a bélflóránk egyensúlya felborult. Ilyen tünet, jel lehet a puffadás, a hasi görcsök és a fokozott bélgázképződés.

Ha a hasunkra hízunk és már diagnosztizált inzulinrezisztenciánk van, ez is egy jele annak, hogy pre- és probiotikumokra lehet szükségünk.

A bélflóra egyensúlyának felborulását jelezheti, ha állandóan fáradtak, álmosak vagyunk, illetve ha hangulatingadozás jellemez bennünket.
Hogyan működnek együtt a probiotikumok és a prebiotikumok? A probiotikus baktériumok túlélése és működése függ a táplálékfelvételünktől. Ha kombináljuk a probiotikumokat és a prebiotikumokat, akkor szimbiotikumokat kapunk, amelyek fokozzák az élő hasznos baktériumok túlélési képességét a gyomor-bél traktusban.

  1. Szuhay Péter

    Érdemes utánaszámolni, hogy egy kis csomag gyógyszertári probiotikum árán mennyi élőflórás natúr kefírt lehet venni (szerintem egy tálcányit legalább).

  2. Bernáth Lászlóné

    Nagyon hasznosnak és érdekesnek találom az írásaikat. Szívesen olvasom őket. Köszönöm szépen.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük