fbpx

Stresszoldás 5 módszerrel

Hegyes-völgyes környezetben egy anya a kislányával és a kutyájukkal boldogan szaladgál.

Manapság egyre többen kerülnek stresszes állapotba. Az, hogy kit, hogyan érint a stressz, sok mindennek a függvénye. Vannak, akik könnyen túl tudnak lépni egy-egy stresszes helyzeten, másokat viszont minden apróság megvisel. Azonban, ha hajlamosak vagyunk egy-egy stresszes helyzet miatt mély letargiába zuhanni, mindenképpen sajátítsunk el stresszkezelő technikákat, mivel a stressz nemcsak a fizikai egészséget rombolja, hanem mentálisan is beteggé tesz.

A feszült állapot hihetetlen módon csökkenti az energiánkat, ami viszont a teljesítményünkre nyomja rá a bélyeget. Mit tehetünk? Védekezzünk a stressz ellen, mielőtt még megérkezne, és a stresszhormonok szintje se emelkedjen meg a szervezetünkben.

A stressz kialakulása ellen a legjobb amit tehetünk, ha először tízig számolunk, mielőtt bármit mondanánk vagy tennénk. Ez az egyik legjobb módszer, hiszen a számolás lehetővé teszi, hogy először lehiggadjunk, közben normalizálódhat a stressz szintje.

A megelőzés érdekében mindig szánnunk kell saját magunkra is elegendő időt, hiszen a léleknek le kell csendesednie és az agyunknak is szüksége van kikapcsolódásra, nem beszélve a testi regenerációról. A stressz akkor tud eluralkodni rajtunk, ha tartunk úgynevezett énidőket, azaz szánunk rendszeresen időt magunkra. Ilyenkor csináljuk azt, amit szeretünk. Hallgassunk zenét, olvassunk el egy érdekes könyvet, menjünk el egy masszázsra vagy csak sétálgassunk a közeli parkban.

A stresszmentes élet egyik kulcstényezője, ha kapcsolatba kerülünk a természettel, de az is, ha néha nemet mondunk a munkára vagy az otthoni teendőkre és helyettük kikapcsolódunk. A leghatásosabb, a leginkább relaxáló közeg maga a természet. A környezet szépsége, a virágok, a táj és a friss levegő mind oldja a stresszt és feltölti a lelket. Egy kellemes séta nemcsak a fizikai, hanem a lelki, a szellemi és az érzelmi egészségünket is támogatja. Ennek a hármasnak márpedig összhangban kell állnia egymással annak érdekében, hogy egészségnek mondhassuk magunkat.

Ha szokott tornázni, mozogni, ha lényegesnek tartja a rendszeres testmozgást, azt mindenképpen reggel tegye, hiszen a mozgás hatására endorfin, azaz boldogsághormon szabadul fel a szervezetben, mely pozitív hatása megalapozhatja a mindennapjainkat. A reggeli edzés mindemellett javítja a hangulatot és csökkenti a stressz szintjét.

Ha káosz vesz körül bennünket, ha nem tervezzük meg a mindennapjainkat, ha mindig kifutunk az időből, szintén stresszt generál a szervezetünkben. Ennek elkerülése érdekében készítsen ütemtervet minden napra. Maga a tervezés és a kitűzött célok teljesítése szintén elősegíti, hogy a stressz elkerüljön bennünket.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük