fbpx

Természet adta antibiotikumok – fokhagyma, kurkuma, almaecet, gyömbér

Faasztalon díszes üvegben almaecet, mellette almák.

Antibiotikum nem létezett mindig, ez az egyik legnagyobb felfedezés. Voltak olyan évtizedek, amikor szinte száz százalékosan működtek ezek a csodaszerek, azonban napjainkban nagyon sok rezisztens baktériumra nem hatásosak az antibiotikumok. De azért nagyon sok betegséget még mindig antibiotikummal kezelnek és szerencsére nagyon eredményesen.

A természetes orvoslás is használt a régebbi korokban olyan gyógynövényeket, amelyek szintén rendelkeznek antibiotikus hatással. Nem súlyos, életveszélyes állapotokban első körben mi is megpróbálkozhatunk ezekkel a gyógynövényekkel, illetve ezek a természetes orvosságok elsősorban a megelőzésben lehetnek a hasznunkra, azaz alkalmazásuk mellett a baktériumok nem tudnak elszaporodni és nem tudnak fertőzéseket és betegségeket okozni. Lássuk is, melyek azok a csodaszerek, amelyek szinte mindenki konyhájában megtalálhatóak!

Az egyik legjobb antibiotikum nem más, mint a fokhagyma. A fokhagyma nemcsak antibiotikus, hanem vírusellenes, antimikrobiális és gombaellenes hatásokkal is rendelkezik. Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, amelyek nagyon hatékonyan látják el az immunrendszer védelmét. A fokhagymát a legjobb nyersen fogyasztani, így nemcsak a baktériumok okozta betegségektől óvhatjuk meg magunkat, hanem más betegségektől is, mint például légzőszervi, emésztőrendszeri betegségektől és húgyúti fertőzésektől.

A fokhagyma mellett nagyon hatékony antibakteriális hatással rendelkezik a gyömbér is, amelyet legfőképpen emésztési zavarok esetén használhatunk. A gyömbér gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is bír. A gyömbért fogyaszthatjuk nyersen – lereszelve, vízben elkeverve – vagy tea formájában is.

A méz az egyik legjobb természetes antibiotikum már az ősidők óta. Antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. Nagyon hatékony az olyan bőr- és légzőszervi betegségek esetén, amelyek a baktériumok elszaporodása miatt jönnek létre. Naponta elfogyaszthatunk egy-egy teáskanál mézet, de csakis a nyers mézet részesítsük előnyben.

Az almaecetnek szintén kiemelkedő az antibiotikus hatása, számos betegség megelőzésében lehet a segítségünkre. Nagyon hatékony lehet az olyan torokbetegségek kezelésében, amelyeket bakteriális fertőzések okoznak. Az almaecetet soha nem hígítatlanul, hanem mindig vízzel elkeverve fogyasszuk.

A kurkuma is egy remek antibakteriális gyógynövény. Fertőtlenítő hatásokkal rendelkezik, emellett csökkenti a gyulladást és a duzzanatot is. Ezt a természetes antibiotikumot meleg tejben elkeverve is fogyaszthatjuk, de teát is készíthetünk belőle.

  1. Péter László

    A legerősebb antibiotikum a propolisz! A propolisz nálunk mindig bizonyított.
    Bevalt,ha valami probléma volt,van ezt használjuk és gyorsan segít,nem öli el a jó baktériumokat!

  2. Tamási Sándorné

    A kurkumára esküszöm.
    Minden reggel 2 dl. Langyos vízben egy kávéskanál kurkumát feloldok és megiszom.
    Másfél éve így teszek.
    Nagyon jó az ízületekre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük