fbpx

Túrázás – jót tesz a testnek és az elmének is

Idősebb pár térdnadrágban és kék csíkos felsőben túrázik az erdőben.

Itt a tavasz és ezzel együtt sokkal több időt tölthetünk a szabadban. A friss levegő nemcsak a testnek, a testi egészségnek, hanem a szellemi képességeknek és a mentális egészségnek is rendkívül jót tesz csakúgy, mint a túrázás. A túrázást bármely életkorban elkezdhetjük, hiszen a saját tempónkban is felfedezhetjük a környékünket vagy éppen idegen helyeket. Mutatjuk is, hogyan hat a túrázás a testi egészségre és az elmére.

A túrázás voltaképpen egy alacsony vagy közepes intenzitású aerob testmozgás, amely a csontok és izmok erősítésében lehet a segítségünkre, különösen a gerinc és a lábak csontjait és izmait erősíti. Ez a mozgásforma nagyon hatékonyan segít az egyensúly és a mozgástartomány javításában.

A túrázás mint rendszeres testmozgás csökkenti a szívkoszorúér-betegségben való elhalálozás kockázatát, illetve más kónikus betegség kockázatait is csökkenti. A rendszeres túrázás nemcsak a magas vérnyomás kialakulása ellen lehet nagyon hatékony, hanem csökkentheti a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és még a vastagbélrák kialakulását is. Ezek a pozitív hatások annak köszönhetőek, hogy a mozgás, a túrázás segít megemelni a pulzust, alaposan megdolgoztatja a tüdőt és ezzel javítja a keringést és a szervezet oxigénellátását.

A túrázás ezen kívül csökkentheti a stresszhez kapcsolódó gyulladásokat és csökkenti az elhízás kockázatait, amely hatások pozitívan hatnak az optimális egészségre.

A túrázás élménye egyedülálló és nem csak a testi egészségre gyakorolt hatásai csodálatosak. Nemcsak oxigénnel látja el a szívet, de sokkal élesebbé teszi az elmét is, ezen kívül nyugalommal tölt el, boldogságot kölcsönöz és még a kreativitást is fokozza.

A természetben töltött idő mentális megkönnyebbülést nyújt, ugyanis csökkenti a stressz, a szorongás és a depresszió tüneteit. Mozgás hatására endorfinhormonok szabadulnak fel a szervezetben, amelyeknek kulcsszerepük van a fájdalom csillapításában. A testmozgás tehát hatással van az agyra és még a feszültséget is csökkenti.

A túrázás az agy egészségét és a kognitív funkciókat is fokozza, mindemellett nagyon hasznos tevékenység magány ellen is, hiszen túrázni többnyire nem egyedül szoktunk.

A túrázás előnyei kiterjednek a csontokra, az ízületekre és a kötőszövetekre is. Az ilyen fajta testmozgás az ízületi porckopással kapcsolatos fájdalmakat is csillapítja, illetve nagyon hatékony edzésforma a csontritkulás megelőzésére és a csontok ásványianyag-sűrűségének növelésére.

  1. Ildikó Vajas

    A mozgás mindenképpen csökkenti a vércukor szintet. Stresszoldó hatása is jelentős. Mert a stressz a legnagyobb gyulladást okozó rizikó faktor. Persze az oxidatív stressz is okozhatja. Ezért a mozgás, és a táplálkozás oldaláról kell kezelni. Ha a lélek rendben van, akkor a többi tényező már másodlagos. Az ember holisztikus lény, ezért nem lehet csak egyik oldalról kezelni. A test akkor van jól, ha a lélek is rendben van.

  2. Szuhay Péter

    Már dolgozó felnőttként kezdtem újra a gyalogos túrázást és 87 kg-ról 68-ra fogytam fokozatosan és mindeféle diétázás nélkül. Az adagot fokozatosan lehet növelni a pár kilométeres sétáktól a teljesítménytúrákig. Aki már felkészült annak kivételes élmény a 12 óra alatt 50 kilométeres táv teljesítése, ilyet az országban sok helyen szerveznek, főleg tavasszal. Milyen érdekes, hogy nem lehet megunni, én a Gerecse-50 túrát legalább hétszer teljesítettem. Persze nyugdíjasként az ember kevesebbel is megelégszik, tavaly csak egy 27 kilométeres távot gyalogoltam a Budai hegyekben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük