fbpx

A bélbaktériumok fokozzák a plakk-képződést a szívkoszorúerekben – tippek a szívbetegség megelőzésére

Emberi szív hologramos ábrázolása.

Az emberi bélrendszerben lehetnek jó és rossz baktériumok. Egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány szerint minél nagyobb a rossz baktériumok jelenléte a bélben, annál nagyobb valószínűséggel halmozódik fel plakk a szívkoszorúerekben. Ugyanis a kutatók szoros összefüggést találtak a rossz bélbaktériumok, a szisztémás gyulladás és a koszorúér-elmeszesedés között.

A tanulmány kapcsolatot talált a bélbaktériumok és a túlzott plakk-képződés között, amely pedig az artériák elzáródásához és más súlyos betegségekhez vezethet. Az orális baktériumok például plakk-képződést okoznak a koszorúerekben, illetve más szív- és érrendszeri betegségek okozói lehetnek.

A bélrendszer egészségének fenntartása tehát azért is nagyon fontos, mivel ezzel csökkenthető a plakk kialakulásának a kockázata és ezzel együtt a betegségek létrejötte. Az egészséges bélrendszer fenntartása kulcsfontosságú az általános jóllét szempontjából. Léteznek olyan életmódbeli tippek, amelyek követésével csökkenthetjük a rossz bélbaktériumok számát és ezzel a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait.

Törekedjünk a változatos és kiegyensúlyozott étrendre, hiszen ez elősegíti a változatos mikrobiom kialakulását, amely viszont előnyös a bél egészségére. Az étrend tartalmazzon gyümölcsöt, zöldséget, csírákat, amelyek nagyon előnyösek a jó bélbaktériumok táplálására. Az erjesztett ételek beépítése az étrendbe szintén javíthatja a bél egészségét.

Nagyon lényeges, hogy prebiotikus táplálékokat is beillesszünk az étrendünkbe. A prebiotikumok olyan nem emészthető rostok, amelyek táplálékforrásként szolgálnak a hasznos bélbaktériumok számára, ezzel is segítve azokat a szaporodásban. Ez pedig egészségesebb és kiegyensúlyozottabb mikrobiomhoz vezethet.

Kulcsfontosságú, hogy korlátozzuk a cukros és feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Ezek az ételek ugyanis nagyon megzavarják a bélmikrobiom egyensúlyát, gyulladást keltenek, és hatásukra a rossz bélbaktériumok fognak elszaporodni. A fenti táplálékok helyett összpontosítsunk a feldolgozatlan táplálékokra. Cukor helyett pedig válasszunk egészséges édesítő alternatívákat, például ilyen a méz vagy a stevia.

A vízfogyasztás is elengedhetetlen az egészséges bélrendszer fenntartásához. A víz ugyanis elősegíti az emésztést, a tápanyagok felszívódását, és hatására a salakanyagok és méreganyagok is könnyebben kiürülnek a szervezetből. Naponta legalább 6-8 pohár vizet kellene elfogyasztanunk az egészséges bélrendszer megőrzéséhez. A folyadékot gyógyteákkal és levessel is pótolhatjuk.

A fogaink és a szájüreg tisztítására is kiemelt figyelmet szükséges fordítani, ugyanis az orális egészség az alapja a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének.

A szívbetegség megelőzésében sok minden a segítségünkre lehet, ilyen például a dohányzás abbahagyása. A felmérések szerint a dohányzás a szívbetegségek okozta halálozások mintegy harmadához kapcsolódik.

A szív egészségét védhetjük az egészséges testsúly fenntartásával. Fontos, hogy gyümölcsökben és zöldségekben gazdag legyen az étrendünk. Korlátozzuk a cukros ételeket és italokat, a feldolgozott élelmiszereket, a feldolgozott húsokat és a finomított szénhidrátokat.

Maradjunk aktívak. Naponta legalább 30 percet kellene ahhoz mozogni a hét 5 napján, hogy elkerüljenek bennünket a szívbetegségek.

Fontos, hogy a koleszterinünk és a vérnyomásunk is egészséges tartományban maradjon. Csökkentsük a stresszt, a krónikus stressz ugyanis hozzájárul a szívinfarktus kialakulásához.

Ami még segíthet a szívbetegség megelőzésében: a szabadban tartózkodás, a friss levegő, a napfény, a nevetés, a szociális kapcsolatok, a meditáció, az elegendő alvás, a mérsékelt alkoholfogyasztás, a hála gyakorlása, a közösségi média korlátozása.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük