fbpx

A bélgázképződés okai

Rózsaszín lufit tart egyik kezében egy hölgy, másik keze a hasán.

Ez egy kényes téma, de erről is beszélni kell, hiszen sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egyes esetekben nem beszélhetünk betegségről. Naponta több alkalommal is képződik bélgáz a szervezetünkben, amelynek valahogy távoznia kell onnan. Naponta húsz alkalom még nem jelent gondot, valamilyen gyomor- és bélrendszeri betegségre akkor kell gyanakodni, ha valaki húsznál több alkalommal szellent.

Mitől alakulnak ki a bélgázok? Természetesen az elfogyasztott ételektől, mivel egyes élelmiszerek sokkal jobban megterhelik az emésztőrendszert, míg más ételek emésztését szinte észre sem vesszük. A brokkoli az egyik legegészségesebb zöldség, hiszen rendszeres fogyasztásával nemcsak a vércukorszint és a koleszterinszint csökkenhet, hanem a fogyást is elősegíti, hiszen nagyon sok rostot tartalmaz. Azonban ez a zöldség fokozott bélgázképződést okozhat, hiszen a benne lévő szénhidrátot, keményítőt és rostot a vékonybél és a gyomor nem tudja megemészteni. Amikor az emészthetetlen cukrok elérik a vastagbelet, akkor az ott lévő baktériumok belakmároznak ezekből a cukrokból, és ennek az eredménye a fokozott bélgázképződés lesz.

Amikor felborul a bélflóra egyensúlya, vagy valamilyen emésztési gonddal küszködünk, akkor gyakran olyan tünetekkel kell számolnunk, mint puffadás vagy felfúvódás. Ekkor is sok bélgáz képződik, ami nagyon kellemetlen lehet. Ma egyre többen szenvednek IBS-ben, ami nemcsak a bélrendszer zavarát, rossz működését jelenti, hanem az idegrendszer problémáját is, merthogy ez a betegség általában valamilyen pszichés ok miatt jön létre. A borsmenta, illetve a megfelelő probiotikumok is sokat segíthetnek, hogy megszabaduljunk a kellemetlen tünetektől.

A laktáz enzim elősegíti a tejben, a tejtermékekben lévő laktóz, vagy más néven tejcukor megemésztését. Ha valakinél hiányzik ez a laktózbontó enzim, akkor a tejfogyasztás különböző emésztési zavarokat okozhat. A laktóz ilyenkor lebontatlanul kerül a vastagbélbe, ahol a vastagbél baktériumai gázokká és rövid szénláncú zsírsavakká alakítják azokat. A laktózérzékenység tehát nem más, mint az, hogy a laktáz enzim teljesen vagy részlegesen hiányzik, ami kellemetlen és fájdalmas tüneteket is okozhat.

  1. Dudás Istvánné

    Arról szeretnék tudni ,azt mi okozza ,hogy állandó büfögés teszi kellemetlenné a nap bármelyik szakaszát.A reggeli felkeléstől ,a lefekvés előtti utolsó pillanatokig, Leginkább akkor veszem észre ,hogy beindul ,ha helyzetet változtatok.Vagyis legintenzívebben ,akkor ha mozgok.
    Válaszukat hálásan köszönném
    Dudás Istvánné

    1. Többféle emésztőrendszeri probléma állhat a háttérben, érdemes volna orvost felkeresni.

  2. Boros Jozsef

    75 eves ibs diagnosztizalt beteg vagyok
    2021 vastagbel tükrözés hasi uh többször verkep mind negativ orvos ibs – allapitott meg
    2022 masik gasztos orvos a leletek fizikalis vizsgalatok es hasi uh es verkep alapjan szinten ibs- allapitott meg
    2023 marc 23 vérkép teljesen jo pl crp:0.4
    Süllyedés:2 maj mutatok vizelet minden negativ
    De továbbra is vannak hasi gorcsok szelesseg szekrekedes neha ebed utan hasmenes!
    Ebből nem lehet kigyogyulni?
    Nagyon rossz!!
    Ibs hasmenes nélkul ez a diagnózis!!
    Tisztelettel
    Boros jozsef

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük