fbpx

A bélrendszer egészsége és a hangulat közötti kapcsolat

A bélrendszer egészségét szolgáló probiotikus élelmiszerek, kombucha, savanyú uborka, savanyú káposzta, kimcsi, savanyított paprika.

Ugye mindenkinek ismerős az érzés, amikor alaposan belakmározunk és jól érezzük magunkat, ami aztán nem is tart olyan sokáig, hiszen ha túl sokat eszünk, nagyon megterheljük az emésztőrendszerünket és hasi diszkomfortérzés is kialakulhat. A bél egészsége és a hangulat között szoros összefüggés van, hiszen az elfogyasztott étel meghatározza a hangulatunkat és aktívan hozzájárul az általános mentális egészség kialakulásához is.

Valójában az agy és a bél szoros kapcsolatban áll, kommunikálnak egymással, ezért sem mindegy, mit táplálkozunk, hiszen ez alapvetően meghatározza a gondolkodásunkat, az élethez való hozzáállásunkat. Így az elfogyasztott táplálékoktól akár rossz kedvünk is lehet, de jó hangulatba és lelkiállapotba is kerülhetünk, de csak akkor, ha a megfelelő táplálékokat fogyasztjuk.

A bélrendszerünk háromféleképpen is hat a mentális egészségünkre. Először is, amikor valaki bélgyulladással küzd, IBS-ben szenved, sokat puffad és gyakran görcsöl a hasa, akkor jelentősen megnőhet a szorongás szintje a szervezetben.

Szivárgóbél-szindróma esetén pedig különféle méreganyagok gyulladást okoznak a bélfalban, ez pedig olyan tüneteket okozhat, mint agyi köd, szorongás, depresszió, sőt akár még viselkedési problémák kialakulásához is hozzájárulhat.

Ha a bélrendszerben túl sok a rossz baktérium, akkor ez az egyensúlyhiány csökkenti a szervezet stresszre való reagálási képességét. Ez pedig sokféle betegség kialakulásához vezethet, többek között mentális problémákhoz és autoimmun betegséghez is.

Tanulmányok szerint, minél többféle baktérium található meg a bélrendszerben, annál kisebb az esélye a túlzott stresszválasz, a szorongás vagy a depresszió kialakulásának. Az egészséges bélflóra kialakítására kell törekedni, mégpedig prebiotkumok és probiotikumok rendszeres fogyasztásával.

A probiotikus táplálékok táborát erősíti a kefir, a joghurt, az erjesztett, savanyított táplálékok, mint a savanyú káposzta, a miso és az almaecet. Prebiotikumokra is szükségünk van. Ilyen prebiotikus táplálékok, zöldségek: fokhagyma, vöröshagyma, újhagyma, póréhagyma, spárga, cékla, sárgarépa.

Prebiotikus gyümölcs a nektarin, az őszibarack, a datolya, a gránátalma, a grapefruit. Hüvelyesek közül ide tartozik a csicseriborsó, a bab és a lencse, diófélék is, például a kesudió, a mandula és a pisztácia. Gabonafélék közül pedig kiemelkedő prebiotikus tartalma van a zabnak, az árpának, a rozsnak, a kuszkusznak és a barna rizsnek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük