fbpx

A burgonya egészségre gyakorolt hatása

Nő a konyhapultnál állva burgonyát hámoz.

Az egyik leggyakoribb élelmiszer a világon nem más, mint a burgonya. Ez a táplálék az egész világon nagyon népszerű, és háború idején is gyakran csak ezt fogyasztották az emberek. Nem pusztán azért, mert többek között ez a táplálék volt elérhető, hanem azért is, mivel sok olyan tápanyagot tartalmaz, amely energiát biztosít az emberi szervezet számára.

Amennyiben rendszeresen fogyasztunk burgonyát, úgy biztosítani tudjuk a szervezet víz- és ionellátását. Ez azért van így, mivel a burgonya gazdag forrása a káliumnak. A legtöbb kálium a burgonya héjában és közvetlenül a héj alatt található.

A burgonya nagy mennyiségben tartalmaz A-vitamint, B-vitaminokat, és a C-vitamin is megtalálható benne. Ez utóbbi egy antioxidáns, amely nagyon hatékony az immunrendszer erősítésében.

A burgonya javarészt, kb. 70-80%-ban vizet tartalmaz, így nagyszerűen hidratálja a testünket. Egészséges zöldségről van ugyan szó, de csak abban az esetben, ha semmit nem használunk az elkészítéséhez, például tejfölt, vajat, tejet vagy sajtot.

Egy könnyen emészthető táplálékról van szó, hiszen javarészt csak szénhidrátot tartalmaz, azonban ha sokat fogyasztunk ebből a zöldségből, akkor savasságot is okozhat.

Rostokban is bővelkedik, elősegíti a belek perisztaltikus mozgását, illetve megnöveli a gyomornedvek szekrécióját, ami megkönnyíti az emésztést. Mivel magas a rosttartalma, így megvédhet bennünket az olyan betegségekkel szemben, mint például a vastagbéldaganat. A rostos táplálkozással csökkenthető a koleszterinszint, így elkerülhetővé válnak a szívbetegségek.

A burgonya tehát C-vitaminban, B-komplex-vitaminokban, magnéziumban, foszforban, cinkben és káliumban is bővelkedik, éppen ezért ha nyers burgonyát összekeverünk mézzel és ezt arcpakolásként használjuk, akkor egy remek, bőrtápláló arcmaszkot kaphatunk. Az égési sérüléseket is nagyon hatékonyan gyógyítja, ugyanis csökkenti a gyulladást és elősegíti a gyorsabb gyógyulást.

A burgonya nagyon hatékony lehet a belső és a külső gyulladás csökkentésében. Míg a C-vitamin-tartalma csökkenti a szövetek gyulladását, addig a zöldségben található B6-vitamin és kálium a belekben kialakult gyulladást enyhíti. Azoknak is javasolható a fogyasztása, akiknek szájfekélyük van. Az ízületi gyulladásban és a köszvényben szenvedők számára is enyhülést hozhat ez a zöldség, azonban nagy mennyiségben fogyasztva – illetve hússal párosítva – fokozhatja mind az ízületi gyulladás, mind a köszvény tüneteit.

A magas vérnyomásnak számos oka lehet, beleértve a cukorbetegséget, a stresszt, a túlsúlyt, az elhízást, az emésztési zavarokat és a rossz étrendi választásokat. A burgonyában található rostok nemcsak a koleszterinszint, hanem a vérnyomás csökkentésében is segíthetnek. Káliumot is tartalmaz, amely értágítóként működik és részt vesz a magas vérnyomás csökkentésében.

Az agy megfelelő működése nagymértékben függhet a glükózszinttől, az oxigénellátástól, a B-vitamin-komplex szintjétől, bizonyos hormonoktól, az aminosavaktól, az omega-3 zsírsavaktól. A burgonya minden fent említett igényt kielégíthet, továbbá segíti a kognitív aktivitást, és az agy teljesítményét is fokozza.

    1. Farkas Istvánné

      Nekem úgy jött ki hogy egy alkalommal egy közepes szemet ettem. Azt szeletelve pici olajjal sóval kicsi vízzel lesütöttem
      A kalóri alacsony de a szénhidrát eleg magas benne. A kalória 77.. a szénhidrát 140 körül van 10 dkg ban. Nekem napi 6 x kellett ennem sokáig

  1. Schifter Miklós

    Sok burgonyát fogyasztok..A legtöbb esetben a nagyon alaposan/erre rendszeresített körömkefével /megtisztított burgonyát héjastul sütöm többnyire hasábburgonya vagy karikázott burgonya formájában.Régen valahol olvastam hogy a szervezetünket/immunrendszerünket/ legjobban védő anyagok a burgonya héjában vannak.Sajnos a háziasszonyok a legtöbb esetben meghámozzák a burgonyát és úgy sütik meg.

  2. Szuhay Péter

    Nem említi a cikk a krumpli jelentős keményítő tartalmát, ami nem túl jó. Ezért ajánlják, hogy a meghámozott krumplit áztassuk vízbe és aztán főzzük-süssük. Most nem olvastam utána, de érdemes.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük