fbpx

A probiotikumok egészségre gyakorolt hatása

Egy asztalon két üvegpohárban joghurt, rajtuk és mellettük gyümölcsök és magvak elszórva, eper, fekete áfonya, kivi, mandula.

A bélrendszer egészségének fenntartása elengedhetetlen, hiszen ha az emésztőrendszerünk e szakasza nincs a legjobb állapotban, akkor a tápanyagok felszívódása is elégtelen lehet. A jó bélbaktériumokra nagy szükségünk van az egészséges emésztőrendszerhez, viszont a mikroflóra összetételét negatívan befolyásolja a magas cukor- és telített zsírtartalmú étrend, sőt ez a rossz bélbaktériumok elszaporodását is okozhatja. Ilyenkor alakulnak ki olyan emésztési problémák, mint puffadás, székrekedés vagy akár hasmenés.

Fontos törekednünk arra, hogy megfelelő mennyiségű jótékony bélbaktériummal rendelkezzünk, hiszen ezek támogatják az immunrendszer működését, csökkentik az allergiát, javítják a koleszterinszintet, illetve gátolhatják az olyan káros baktériumok elszaporodást, mint szalmonella vagy E-coli.

A probiotikumok a hasznos baktériumokra utalnak, a prebiotikumok pedig olyan növényi rostok, amelyek táplálékot biztosítanak a jó bélbaktériumok elszaporodásához. A probiotikumokat megfelelően kell fogyasztani, mivel a magas hő hatására elpusztulhatnak, forró italba vagy ételbe soha nem szabad őket behelyezni.

Manapság gyakran készítenek úgynevezett élőflórás tejtermékeket, amelyek szintén segíthetnek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában. Ezek ideális közeget biztosítanak a hasznos baktériumok elszaporodásának. A kefir nagyon jó forrása a probiotikumoknak, de más erjesztett táplálékok, például a savanyú káposzta is hasznos lehet.

A prebiotikumok és a probiotikumok megtalálhatók a természetes táplálékokban. A hasznos prebiotikus táplálékok közé tartozik a hagyma, a fokhagyma, a póréhagyma és a csicsóka. A probiotikus baktériumokat pedig az erjesztett táplálékok tartalmazzák nagy mennyiségben, mint az előbb említett kefir, savanyú káposzta vagy kombucha. Ez utóbbi otthon is nagyon könnyedén elkészíthető. Ezek mind nagyon hasznos táplálékok, hiszen javítják és fenntartják a mikroflóra egészségét.

Milyen jelei lehetnek annak, hogy a szervezetünknek probiotikumra van szüksége? Az egyik ilyen lehet, ha megjelennek a különféle emésztési rendellenességek. A másik a cukor, a cukros ételek utáni nagyfokú sóvárgás, de a lelassult anyagcsere és a bőrproblémák is jelezhetik, hogy felborult a bélflóra egyensúlya. Ilyen bőrbetegség például az ekcéma, a pikkelysömör vagy a viszkető kiütések.

A probiotikumok fogyasztását követően számos pozitív hatást észlelhetünk. Jobb lehet az emésztésünk, több lehet az energiánk, javulhat a hangulatunk és tisztább lehet a bőrünk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük