fbpx

A friss levegő javítja a mentális egészséget, növeli a tüdő kapacitását és javítja a sejtek működését

Fiatal nő sapkában és piros kabátban élvezi az őszi természetet, miközben hullanak rá a falevelek.

Bizonyára mindenki észrevette már, ha a munkában elakadt, azaz nem ment a gondolkodás és tartott egy kis szünetet, vagyis kiment a friss levegőre, utána minden gördülékenyen haladt a maga útján. A friss levegő ugyanis nagyon jót tesz az agy egészségének, és nagyon pozitívan hat a fókuszra, a memóriára és a gondolkodásra is. De más pozitív hatásai is vannak, mutatjuk is, melyek ezek.

Tanulmányok igazolják, hogy a friss levegő pozitívan hat az elmére és még az éberséget is fokozza. Amikor kimegyünk a friss levegőre, vegyünk jó mély lélegzeteket, hiszen ez üdítőleg hat a testre, a lélekre, valamint az agy működésére és egészségére, hiszen ilyenkor több oxigén jut a szervezetbe. Amennyiben tehetjük, sétáljunk sokat a természetben, mivel ez nemcsak a mentális jóllétnek, hanem a kognitív funkcióknak is jót tesz.

A friss levegő az immunrendszer erősítésében is aktívan részt vesz. Minél több időt tartózkodunk odakint, annál jobb légzési funkcióval rendelkezünk és annál erősebb és egészségesebb lesz az immunrendszerünk. Az immunrendszer serkentése azt is jelenti, hogy kisebb esélye lesz a fertőzések és a betegségek kialakulásának. Ha megerősödik az immunrendszer, akkor a tüdőnk is egészségesebb lesz, és ez szintén kisebb esélyt ad a kórokozók támadásainak is.

A friss levegő csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetben, ami fokozza a hangulatot, és ezzel jelentősen csökkennek a depresszió és a szorongás kellemetlen tünetei. Ha magasabb a kortizolszint a szervezetünkben, akkor a mentális betegségeknek is sokkal nagyobb lesz az esélyük. A természetben töltött idő segít az endorfinhormonok felszabadításában, amelyek boldogságérzetet biztosítanak.

A friss levegő az alvásra is nagyon pozitívan hat, hiszen segít ellazulni, és fokozza a hangulatot. Oxigénnel táplálja az agyat, csökkentve a magas stressz-szintet, és ezzel sokkal nyugodtabbak leszünk. Ráadásul a friss levegő hatására melatoninhormon szabadul fel a szervezetben, ami segít ellazulni és jobban aludni.

A friss levegő csökkenti a kimerültséget, és még a teljesítményre is pozitív hatást gyakorol. A friss levegő mennyiségének növelése tisztaságot biztosíthat az agynak, elősegítve annak optimális működését, hiszen így jobb lesz a gondolkodásunk, jobban tudunk összepontosítani és koncentrálni.

A szerotonin felszabadulását befolyásolja a vérben lévő oxigén mennyisége. A szerotonin elősegíti a boldogság és a jóllét érzését. Minél többször jutunk friss levegőhöz, annál több szerotonin szabadul fel a testünkben, így annál elégedettebbek lehetünk.

A szabadban való tartózkodás a tüdőnek is jót tesz. Amikor beltéren dolgozunk, ülünk, akkor nagyon gyakori, hogy sekélyesen lélegzünk. A szabadban tartózkodva azonban jellemzőbb lesz ránk a mélyebb légzés. Ilyenkor több oxigén jut a tüdőbe, a sejtekhez és ennek hatására több toxin távozik a szervezetünkből, a tüdőből.

A friss levegő gyakori belélegzése segíthet csökkenteni a betegségeket és a fertőzéseket. A meleg, párás, beltéri környezet azonban kedvez a mikroorganizmusoknak.

A szervezet megnövekedett oxigénszintje a test minden egyes sejtjének a működését javítja. Ez pedig pozitívan hat többek között a hormontermelésre, az emésztésre és az izmok összehúzódására.

1 hozzászólás

  1. Károly Dr.Baricz

    Magam is naponta rendszeresen részesülök a “friss levegő” jótékony hatásaiból…. egy évek óta kidolgozott, a lassú légzési technikán alapuló, mentális tartalommal megtöltött, stresszkezelő praktika alkalmazásával.
    Ezen gyakorlatoknak a lényege: Lassú és hosszan tartó belégzési fázis alatt megjelenítem “lelki szemeim” előtt, hogy nem csak oxygéndús, friss levegőt lélegzek be, ha nem az életerőt is…( a lélek, lélegzet szó azonos eredettel rendelkeznek…), ezután egy kis szünetet tartok, s folytatom kilégzéssel..Ezen ciklust még lassabban hajtom végre és ugyancsak megjelenítem “lelki szemeim” előtt, hogy nem csak megtisztítom a testem az elhasznált levegőtől, ha nem megszabadulok az aznap vagy az előző időkben felhalmozódó negatív érzelmektől és gondolatoktól…szerintem, ez az igazi stresskezelő módszer, hiszen a hósszú ideig bennünk ragadt negatív érzelmek és gondolatok-gyengítik az immunrendszerünket-egy gyenge immunrendszerrel ” megáldott ” test mindenféle nyavalyákat elkaphat.Tehát a kilégzési fázis még hosszabb, még elnyújtottabb,mint a belégzés.Tízszer egymás után elvégzem ezt a légzést, akár este és reggel is, ügyelve arra, hogy friss levegőn!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük