fbpx

Mentális egészség és a friss levegő

Idős pár piros kabátban sétál a téli erdőben.

Bizonyára mindenki észrevette már, ha a munkában elakadt, azaz nem ment a gondolkodás és tartott egy kis szünetet, mialatt kiment a friss levegőre, utána minden gördülékenyen haladt a maga útján. A friss levegő ugyanis nagyon jót tesz az agy egészségének és nagyon előnyösen hat a fókuszra, a memóriára és a gondolkodásra is. De más pozitív hatásai is vannak, mutatjuk is, melyek ezek!

Tanulmányok igazolják, hogy a friss levegő pozitívan hat az elmére, és még az éberséget is fokozza. Amikor kimegyünk a friss levegőre, vegyünk jó mély lélegzeteket, hiszen ez üdítőleg hat a testre, a lélekre és az agy működésére és annak egészségére is, hiszen ilyenkor több oxigén jut a szervezetbe. Amennyiben tehetjük, sétáljunk sokat a természetben, mivel ez nemcsak a mentális jóllétnek, hanem a kognitív funkcióknak is jót tesz.

A friss levegő az immunrendszer erősítésében is aktívan részt vesz. Minél több időt tartózkodunk odakint, annál jobb légzési funkcióval rendelkezünk és annál erősebb és egészségesebb lesz az immunrendszerünk. Az immunrendszer serkentése azt is jelenti, hogy kisebb esélye lesz a fertőzések és a betegségek kialakulásának. Ha megerősödik az immunrendszer, akkor a tüdőnk is egészségesebb lesz, és ez szintén kisebb esélyt ad a kórokozók támadásainak is.

A friss levegő csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetben, ami fokozza a hangulatot, és ezzel jelentősen csökkennek a depresszió és a szorongás kellemetlen tünetei. Ha magasabb a kortizolszint a szervezetünkben, akkor a mentális betegségeknek is sokkal nagyobb lesz az esélye. A természetben töltött idő segít az endorfinhormonok felszabadításában, amelyek boldogságérzetet biztosítanak.

A friss levegő az alvásra is nagyon pozitívan hat, hiszen segít ellazulni, és fokozza a hangulatot. A friss levegő oxigénnel táplálja az agyat, csökkentve a magas stressz-szintet, és ezzel sokkal nyugodtabbak leszünk. Ráadásul a friss levegő hatására melatoninhormon szabadul fel a szervezetben, ami segít ellazulni és jobban aludni.

A friss levegő csökkenti a kimerültséget, és még a teljesítményre is pozitív hatást gyakorol.

A friss levegő segít megtisztítani a tüdőt, hiszen a friss levegőnek magasabb az oxigénszintje, mint a beltéri levegőnek. Ez a tüdőben lévő erek tágulását okozza, ami javítja a tüdőszövetek működését.

Ahogy a tüdő több friss levegőt vesz fel, a vér oxigénszintje emelkedik. A magasabb oxigénszint azt jelenti, hogy több kering az agyban, amitől energikusabbnak érezzük magunkat, javítja a koncentrációs képességet és az információk megjegyzésének képességét.

A betegségekből és a sérülésekből való gyógyulás nagyon megterhelő a szervezet számára. Mivel minden sejtnek oxigénre van szüksége, így logikus, hogy a sérült sejtek cseréje megnöveli a szervezet levegőigényét. Az oxigénterápia például bizonyítottan javítja a sportolók gyógyulási idejét, és a friss levegő is segít a gyorsabb gyógyulásban.

A friss levegőn való tartózkodás D-vitaminhoz juttat bennünket, ez pedig fontos a csontok, a vérsejtek és az immunrendszer számára. Naponta legalább 2-szer 15 percig tartózkodjunk odakint, hogy kiélvezhessük a friss levegő áldásos, egészségjavító hatásait.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük