fbpx

A fűszerek királya – fekete bors

Sötét asztalon sötét adagolókanálban egész fekete bors, mellette őrölt fekete bors.

A fekete borsot a fűszerek királyának is szokták nevezni, talán nem véletlenül. A fűszert már ősidők óta használják. Az indiai és az arab kereskedőknek köszönhetjük, hogy ez a kellemes és illatos fűszer az egész világon elterjedt.

Sokféle bors létezik: fekete, zöld és fehér. A fekete borsot a napon szárítják, míg az össze nem zsugorodik. A zöld bors nem más, mint a fekete bors éretlen változata, míg a fehér borsot sóoldatban áztatják, majd eltávolítják a külső fekete részét és így kapjuk meg a fehér színű belső részét ennek a fűszernövénynek.

A fekete borsnak nagyon sok előnye létezik az egészségre nézve. Tele van olyan kémiai vegyületekkel, amelyek betegségmegelőző és egészségmegőrző tulajdonságokkal rendelkeznek.

A fekete bors legfőképpen gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, mint ahogyan a kurkuma is. Azt szokták javasolni, ha valaki kurkumát fogyaszt, hogy fogyasszon mellé fekete borsot is, mivel ez fokozza a kurkumában lévő tápanyagok jobb felszívódását és hasznosulását.

A fekete bors gazdag forrása az antioxidánsoknak. Ilyen például a piperin nevű vegyület is, amely csökkenti a szervezetben a betegségeket okozó szabad gyökök elszaporodását.

A fekete bors az agy egészségét is segít fenntartani, merthogy sokféle agyi betegségtől, legfőképpen a degeneratív agyi betegségektől óvhat meg bennünket. Egyes vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy nagyfokú védelmet jelenthet az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulása ellen.

A fűszernövény a vércukorszint anyagcseréjében is aktívan részt vesz. Rendszeres fogyasztásával jelentősen javulhat az inzulinérzékenység, illetve az inzulinhormon segít a fölösleges glükózt eltávolítani a véráramból.

Egyes kutatások szerint a fekete bors még a magas koleszterinszint csökkentésében is a segítségünkre lehet. Legfőképpen az LDL-koleszterin-szint csökkentésében lehet a segítségünkre. A fekete borsnak van olyan hatékony koleszterinszint-csökkentő hatása, mint például a kurkumának vagy a vörösrizs-élesztőnek.

A fekete bors fokozza az olyan alapvető tápanyagok felszívódását, mint amilyen a kalcium és a szelén is.

A fekete bors segíthet a bélflóra helyreállításában, ezzel pedig támogatja az immunrendszeri egészséget, javíthatja a hangulatot és csökkentheti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatait.

  1. dr. Medve Anna (szoftvertechnológia PhD)

    Tisztelt Szakértő!

    Érdeklődök, hogy milyen káros hatása van a fekete borsnak?

    Pár tíz éve az volt az ajánlás, hogy a szívnek jobb a fehérbors, mint a fekete.

    Az Ön által felsorolt előnyök hogyan módosulnak, ha fehér borsot használunk?

    Köszönettel:

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük