fbpx

Száraz köhögés és fertőzések ellen is jó a fekete bors

Közeli fotó feketebors-szemekről, háttérben két fakanálban fekete bors.

A fekete borsot a fűszerek királyának is nevezik. Már az ősi ájurvédikus orvoslás is gyakran alkalmazta ezt a gyógynövénynek is beillő fűszert a természetes orvoslásban. Mi is kipróbálhatjuk a fekete bors egészségre gyakorolt pozitív hatásait, mutatjuk is, hogy melyek ezek.

A fekete bors stimulálja az érzékszerveket, kiváltképp az ízlelőbimbókat. Ha fekete borsot fogyasztunk, akkor az agy jelez a gyomornak, hogy aktiválódjon és az emésztéshez fontos savakat termeljen.

A fekete borssal kapcsolatban végeztek kutatásokat és megállapították, hogy remek antibakteriális hatásokkal rendelkezik. Több tanulmány számolt be arról, hogy a fekete bors kivonata számos különböző baktérium ellen nagyon hatékonynak bizonyult. Rendszeres használata segíthet a fertőzések elleni küzdelemben, illetve nagy hasznát vehetjük akkor is, ha rovarcsípést szenvedtünk el.

A fekete bors tartós és száraz köhögés esetén is nagyon hatékony, ugyanis segít a nyálkahártya-gyulladás csökkentésében. Forraljunk fel egy pohár (fél deci) vizet, adjunk hozzá ízlés szerint fekete borsot és mézet, majd használjuk ezt a szirupot tea elkészítéséhez. Az így készült tea segít csökkenteni a köhögést, és megszabadít bennünket a torok irritációjától is.

A fekete bors kivonata egy másik vizsgálatban is bizonyított, ugyanis nagyon hatékony a vércukorszint szabályozásában, így nemcsak a cukorbetegségtől óvhat meg bennünket, hanem a cukorbetegség szövődményeitől is.

A fekete bors C-vitaminban is bővelkedik, amely pedig köztudottan antioxidáns hatásokkal rendelkezik. A fekete borsnak nemcsak az antibakteriális hatását kell megemlítenünk, hanem a vérkeringést fokozó hatásait is.

A fekete bors elősegíti az elfogyasztott ételek jobb emésztését, ezen kívül karminatív tulajdonságokkal is rendelkezik, azaz csökkenti a gázfelhalmozódást a belekben.

A fekete bors gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik. Fokozhatja az agy működését és növelheti a jó koleszterin szintjét.

Ez a fűszer híres még az agyerősítő hatásairól is. Elsődleges összetevője, a piperin javíthatja az agy működését és csökkentheti a depresszió kialakulásának kockázatait.

Milyen gyógynövényeket alkalmazhatunk még felső légúti panaszainkra?

A bíbor kasvirágot nevezik meg echinaceának is. Ezt a gyógynövényt már az indiánok is előszeretettel fogyasztották. Elsősorban kígyómarásra használták, de sebek és fertőzések kezelésénél is nagyon jó szolgálatot tett. A gyógynövény elsősorban immunerősítőként működik, a kutatások szerint nagyon hatékony a felső légúti fertőzések és a patogén baktériumok ellen. Az echinacea a fertőzés első jeleinél működik a legjobban, segítve a tünetek csökkentését és a fertőzés időtartamát. Azok, akik autoimmun betegségben szenvednek, mindenképp kerüljék el a gyógynövényt.

A kakukkfű antimikrobiális hatásokkal rendelkezik. A gyógynövény nagyon hatékony száraz köhögés ellen és segít a váladék gyorsabb kiürítésében. Hígítva bőrfertőzésekre is használhatjuk a kakukkfű-illóolajat, illetve inhalálás esetén is nagyon jó szolgálatot tesz. Ilyenkor a forró vízhez kell adni pár cseppet a kakukkfű-illóolajból.

  1. Köszönöm a hasznos információt.
    Érdeklődöm,hogy mennyit és hogyan érdemes szedni?
    Üdv,
    Zoltán

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük