fbpx

A lábgörcs kialakulásának okai

Nő az ágyon ülve fogja a begörcsölt lábfejét.

Sokan tapasztalnak meg éjszakai lábgörcsöt, amely nemcsak kellemetlen, de nagyon fájdalmas is lehet. Cikkünkben bemutatjuk azokat a betegségeket és állapotokat, amelyek okai lehetnek a lábgörcs kialakulásának, illetve néhány mondatban azt is közöljük, hogy mit is tehetünk az éjszakai lábgörcs ellen.

Vannak olyan gyógyszerek, amelyek okai lehetnek az éjszakai lábgörcs kialakulásának. Ilyenek például a vízhajtók, az antidepresszánsok és a szteroidok. A vízhajtók hatására akár elektrolitzavarok is kialakulhatnak, és így nagyobb eséllyel tapasztalhatunk meg lábgörcsöket éjszakánként.

Kiszáradás akkor következik be, ha nincs elegendő folyadék és elektrolit a szervezetben. A kiszáradás számos testfunkciót érint, hiszen csökkenti a véráramlást, izomgörcsöket okoz, főleg a combban és a lábszárban. Már csak az izomgörcsök elkerülése érdekében is kulcsfontosságú a rendszeres vízfogyasztás.

Az alkohol szintén oka lehet a lábgörcsök kialakulásának. Alkohol hatására ugyanis tejsav termelődik a szervezetben, az izmokban, ami lábfájdalmat és lábgörcsöket generálhat. Az alkoholfogyasztás dehidratációt is okoz, ami tovább fokozza a kockázatokat.

Ha nincs elegendő kalcium és magnézium a szervezetben, akkor is számíthatunk lábgörcsökre. Ilyenkor az izmok ugyanis nem tudnak tökéletesen összehúzódni és ellazulni. A magnézium segít az idegek és izmok megfelelő működésében, míg a kalcium az izom-összehúzódásokhoz szükséges tápanyag.

Léteznek olyan egészségi állapotok és betegségek, amelyek szintén okolhatók a lábgörcs kialakulásáért: perifériás artériás betegség, szklerózis multiplex, oszteoartritisz, diabéteszes perifériás neuropátia, pajzsmirigy-alulműködés.

Mit tehetünk az éjszakai lábgörcsök ellen? Például nélkülözhetetlen a rendszeres hidratálás. A napi elegendő mennyiségű víz fogyasztása csökkenti a lábgörcsöket, hiszen ezzel fenntartja az elektrolitok egyensúlyát a szervezetben.

A rendszeres testmozgás nagyon fontos, de minden edzés előtt melegítsünk be, majd edzés után nyújtsunk, hogy ezzel elkerüljük az izmok túlterhelését és a lábgörcsöket.

Lefekvés előtt is végezhetünk nyújtógyakorlatokat, ezzel mintegy felkészítjük a testünket az éjszakai pihenésre.

Az egészséges táplálkozás és az ásványi anyagokban, például nátriumban, káliumban, kalciumban, magnéziumban gazdag étrend segíthet megelőzni az éjszakai lábgörcs kialakulását. A szervezetbe juttatott elektrolitok segítenek a folyadékegyensúly, a vérnyomás, az idegimpulzus és az izom-összehúzódások fenntartásában.

Sok esetben tehát az izomgörcs az elektrolitok hiányához kapcsolódik, így a magas elektrolittartalmú ételek – például amelyek sok káliumot tartalmaznak – segíthetnek megakadályozni az izomgörcs létrejöttét. Sok káliumot tartalmaz a banán, az avokádó, a burgonya és a zöld leveles zöldségek. A nátrium egy másik elektrolit, amelyet az izzadás során elveszítünk. Ilyenkor sportitalokkal is pótolhatjuk az „elvesztett”, kiizzadt elektrolitokat.

Az ivóvíz szintén segíthet az izomgörcsök megelőzésében, mivel sok esetben a kiszáradás és a dehidratáció áll a probléma hátterében. Az ivóvíz nagyszerűen hidratál, és ezzel többek között jót tesz a szív és a bőr egészségének.

A magnézium szintén enyhítheti az izomgörcsöt, illetve meg is akadályozhatja annak kialakulását. Az izomgörcsök gyakorisága és intenzitása is csökken, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk ezt a tápanyagot.

  1. Szuhay Péter

    Én lefekvés előtt is szoktam egy bögre vizet inni, nem baj, ha amiatt éjjel felébredek.

  2. Irén Vági

    Hasonló problémáim vannak ! Nagyon hasznos volt ez az információ ! Köszönöm szépen !

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük