fbpx

A magas kortizolszint sok tünetet eredményez – hogyan csökkenthetjük?

Stresszmutató majdnem maximumon áll.

A szervezet fő stresszhormonja nem más, mint a kortizol, amelynek nagyon sok funkciója van a szervezetben. Amikor krónikus stressz alatt áll a testünk, akkor a mellékvesék még több kortizolt kezdenek termelni. A kortizolnak pozitív hatásai is vannak. Ilyen például az alvási és ébrenléti ciklusok szabályozása. Kortizolra azért is szükség van, mert így a szervezet megfelelően használja fel a fehérjéket, szénhidrátokat és a zsírokat. Csökkenti a szisztémás gyulladást, és nagyon hatékonyan szabályozza a vérnyomást is.

Ha azonban a kortizolszint hosszabb ideig magas a szervezetben, súlyos egészségi károsodásokat és betegségeket okozhat. Nézzük is meg, hogy milyen tünetei és hatásai vannak a túlságosan magas kortizolszintnek!

A magas kortizolszint tünetei közé tartozik például a gyors súlygyarapodás és a kipirult arc is. A kortizol magas szintje tehát oka lehet az arc kipirulásának, amit csökkenthetünk, ha kevesebb koffeintartalmú italt fogyasztunk.

A kortizol befolyásolja azt is, hogy a szervezet hogyan tárolja a zsírt. Általában akkor nő meg a hasi zsír, amikor valakinek magas a kortizolszintje. Azonban a hasi vagy zsigeri zsír megnöveli a betegségek kockázatait.

Amennyiben stressz hatása alatt állunk, a mellékvesék üzenetet kapnak a kortizolhormon fokozott termelésére. Ilyenkor megnövekszik a légzésszám és a vérnyomás is. Ezek a hatások megterhelik a szívet, növelik a szívkárosodás, a szívroham, a stroke és más szívbetegségek kockázatait.

A megnövekedett stresszhormonok a férfiaknál csökkentik a tesztoszteronszintet, a nőknél pedig hormonális egyensúlyhiány alakul ki, ami rendszertelen menstruációs ciklust, alacsony libidót, hangulatváltozásokat és hőhullámokat okozhat.

A megnövekedett kortizolszint számos emésztési betegséget és panaszt generálhat. Ilyen például a hasi puffadás, az irritábilisbél-szindróma, a gyomorfájdalom és a fokozott gázképződés.

A kortizol szintje reggel a legmagasabb, és a nap folyamán folyamatosan csökken. Ha a stressz krónikussá válik, akkor a kortizol szintje este is magas lesz, ami viszont álmatlanságot okozhat.

A magas kortizolszint az immunrendszerre is károsan hat. Ilyenkor szisztémás gyulladás alakul ki az egész szervezetben, így csökken a szervezet képessége a betegségek leküzdésére.

Ha megemelkedik a kortizolszint, akkor ez a bőr állapotán is meglátszik, ugyanis bármilyen kisebb sérülés lilás elszíneződést okozhat a bőrön.

Az izomgyengeség is nagyon gyakori emelkedett kortizolszint esetén. Amennyiben ez az állapot hosszabb ideig tart, úgy az csontritkuláshoz is vezethet.

Számos dolgot tehetünk a stressz csökkentése érdekében, például fogyaszthatunk tápláló ételeket. Minél egészségesebb ételeket eszünk, annál kisebb az esélye a kortizolszint emelkedésének. Fogyasszunk folátban és B5-vitaminban gazdag táplálékokat, hiszen ezek segítenek egyensúlyban tartani a kortizolszintet.

A hidratáltság elengedhetetlen, hogy a test minden szerve megfelelően működjön, illetve ez a test méregtelenítéséhez is hozzájárul.

A rendszeres testmozgás elősegíti a fogyást, és még a kortizolszintet is csökkenti. Az alvás minősége és mennyisége is befolyásolja a kortizolszintet: a napi 7-8 óra alvás segíthet ennek a hormonnak a csökkentésében.

A stresszoldás mellett a táplálékkiegészítők is a segítségünkre lehetnek. Kortizolszint csökkentésére nagyon jó az ashwagandha nevű gyógynövény és a halolaj. A halolaj omega-3 zsírsavakkal látja el a szervezetet, amelyek csökkentik a stressz kortizolszintre gyakorolt hatását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük