fbpx

A napraforgómag egészségügyi előnyei

Egy asztalon hámozott és megtisztított napraforgómagok tálban és mellette.

A napraforgómagot sokan szeretik hazánkban. Jól is tesszük, ha rendszeresen fogyasztjuk, hiszen hihetetlenül gazdag egészséges zsírokban, vitaminokban és ásványi anyagokban is, leginkább E-vitaminban és szelénben. Mindkettő erős antioxidáns, melyek aktívan védik a sejtjeinket a szabad gyökök káros hatásaitól, így számos krónikus betegség megelőzhetővé válik.

Ez a közkedvelt mag számos tápanyagot tartalmaz: B6- és E-vitamin, niacin, folsav, pantoténsav, vas, magnézium, cink, réz, mangán, szelén. A napraforgómag segíthet a magas vérnyomás és koleszterinszint csökkentésében, de a vércukorszint stabilizálásban is kiemelkedő szerepet játszik.

A gyulladás egy természetes immunválasz, viszont a krónikus gyulladás számos komoly betegséget okozhat, hozzájárulhat akár szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakuláshoz is. A napraforgómagban található flavonoidok és egyéb hasznos növényi vegyületek azonban segítenek a gyulladás szintjének csökkentésében.

A magas vérnyomás a szívbetegségek egyik kockázati tényezője, ami szívrohamot illetve stroke-ot is okozhat. A napraforgómagban van egy olyan vegyület, amely blokkolja az erek összehúzódását, sőt elősegíti a pihenésüket, mindez pedig vérnyomáscsökkentő hatással bír. A magban található a magnézium szintén vérnyomáscsökkentő hatással bír.

A napraforgómag ezen kívül telítetlen zsírsavakban is gazdag, különösen a linolsavtartalma kiemelkedő. Ez a vegyület ellazítja az ereket, ami szintén vérnyomáscsökkenést eredményez és egyben hozzájárul a koleszterinszint csökkenéséhez is.

Ez a közkedvelt mag olyan tápanyagokat is tartalmaz, amelyek csökkentik a gyulladás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a vérnyomás-szabályozó hatása pedig a benne található klorogénsavnak köszönhető.

A napraforgómagot lehet csíráztatni, hiszen így is nagyon egészséges. De ezt körültekintően kell végezni, hiszen ha nem a megfelelő körülmények között csiráztatunk, a magok szennyezettek lesznek és mi is megfertőződhetünk. Nem szabad túlzásba esni a fogyasztásával, hiszen ha túl sokat eszünk belőle, székrekedést is okozhat, annak ellenére, hogy sok rostot tartalmaz. Mindig nézzük meg, honnan származik a napraforgómag, csakis ellenőrzött helyekről vásároljunk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük