fbpx

A sajt javítja az agyműködést és erősíti az immunrendszert

A szabadban álló faasztalon sajtválogatás különféle sajtfélékből, háttérben hegyvidék.

A sajt az egyik legmegosztóbb táplálék. Az emberek egy része nagyon is kedveli, akármilyen sajtról is legyen szó, viszont talán ugyanennyien vannak azok, akik egyáltalán nem szeretik a sajtot. Márpedig jól tesszük, ha beillesztjük az étrendünkbe, mivel nagyon egészséges. Mutatjuk is, hogy miért!

A sajt fokozza a bőr egészségét, ugyanis nemcsak az új bőrsejtek termelődését segíti elő, hanem a sejtek anyagcseréjét is fokozza. Ezt a sajtban található B-vitaminoknak köszönhetjük, ugyanis a B-vitaminok pozitívan hatnak a bőrre, annak kinézetére és textúrájára is.

A sajt nemcsak a bőr egészségét védelmezi, hanem az agyműködést is fokozza, ugyanis csökkenti azoknak a citokineknek a termelődését, amelyek gyulladást tudnak kelteni nemcsak a szervezetben, hanem az agyban is. Mivel javítja az agy működését, így csökkenteni tudja az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatait, amely napjainkban nemcsak az idősebb embereket érintő betegség, hiszen középkorúak is megkaphatják ezt a diagnózist.

Ahhoz, hogy elkerüljenek bennünket a pajzsmirigyet érintő betegségek, szelénben bővelkedő táplálékokat is magunkhoz kell vennünk. A sajt – legyen szó bármilyen sajtról – bővelkedik ebben a tápanyagban, így ha pajzsmirigybetegek vagyunk, akkor fogyasztásával javulhat az állapotunk, ha pedig nem szenvedünk ebben a betegségben, akkor csökken az esélye, hogy esetünkben kialakul ez a betegség.

A sajt rendszeres fogyasztása már csak azért is javasolt, mivel fokozza az immunrendszer működését. A sajt fokozza a szervezetben az immunválaszokat és a gyulladásos válaszokat, ami pedig értelemszerűen csökkenti a szervezetben kialakuló gyulladásokat, és az immunrendszer is sokkal jobban tud védekezni a különféle fertőzésekkel és kórokozókkal szemben, így a betegségeknek nem sok esélye van kialakulni.

A sajtok linolsavban is bővelkednek. A linolsavval kapcsolatban bebizonyosodott, hogy mérsékelheti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatait, eközben a testsúlyt is csökkenti. Ez azért jó hír, mivel az elhízás aktívan hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Mivel omega-3 zsírsavakban is gazdag a sajt, így még nagyobb védelmet élvezhetünk a szívbetegségekkel szemben.

A sajt a magas zsír- és fehérjetartalmának köszönhetően még az izomépítésében is segítségünkre lehet.

A szervezetben az egyik leggyakrabban előforduló ásványi anyag a kalcium. Szabályozza az idegátvitelt, az érrendszert, az izomműködést és a hormonszekréciót. A csontok egészségének megőrzéséhez is szükségünk van kalciumra, mint ahogyan D-vitaminra is. A nem megfelelő csonttömeg hozzájárulhat a csontsűrűség csökkenéséhez és a csontritkulás kialakulásához. Azonban a kiegyensúlyozott táplálkozás segíthet elkerülni a csontritkulást. A sajtok mind kalciumban, mind D-vitaminban bővelkednek. Emellett tartózkodjunk eleget odakinn, amikor a süt a nap, mivel a legtöbb D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetünkben.

  1. Szuhay Péter

    Sajt és sajt közt erős különbség lehet. Talán érdemes a tömbös sajtokat előnyben részesteni az ömlesztettekkel szemben. A camambert, brie, gorgonzola és a rokfort valószínűleg a legjobbak. Meggondolandó, együk-e rendszeresen a füstölt sajtokat, én inkább elkerülöm.

  2. Dr. Halász Mariann

    Kérdésem: a mozzarella javasolt-e? És az alacsony zsírtartalmúak közül melyik előnyös?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük