fbpx

A szájpadlás piros foltjainak rejtélye

Fogászati kontrollvizsgálaton nézi a fogorvos egy hölgy fogait szondával és tükörrel.

Sok ember megtapasztalhatta már a szájpadlásán a vörös foltokat és dudorokat, amelyek néhány nap alatt el is múlnak. Mik okozhatják ezeket a vörös foltokat? Egyes élelmiszerek, műfogsor, illetve a torokban és a szájban keletkező irritáció vagy fertőzés. Ezek a foltok gyakran keltenek aggodalmat, de az esetek döntő többségében teljesen ártalmatlanok.

A torokban keletkező gyulladás vagy fertőzés általában a Streptococcus baktériumnak köszönhető. Ez gyakran okoz piros, gyulladt foltokat a szájpadláson. Egyéb tünetei is lehetnek, például ilyen a láz, a nyeléskor keletkező fájdalom, a vörös és duzzadt mandulák, illetve a nyakon megjelenő duzzadt nyirokcsomók.

A szájpadláson megjelenő vörös foltoknak gyakran oka lehet valamilyen vágás vagy égés okozta sérülés. Ezt okozhatja egy műfogsor, egy törött fog, olyan fogtömések, amelyek nem jól illeszkednek, de valamilyen szerre – fogkrém, szájvíz – való érzékenység is kiválthat allergiás reakciót.

A Candida gomba okozta szájpenész is járhat ilyen tünetekkel. Szájpenészt nemcsak ez a gomba okozhat, hanem ezernyi más dolog is, mint például egy műfogsor, a rendszeres dohányzás, a rákos megbetegedések, a cukorbetegség, az asztma, egyes gyógyszerek és a szájszárazság is.

A szájpenész gyakori tünetei közé tartozik a már említett piros foltok a szájüregben és a szájpadláson, a fájdalom és a nyelési nehézség.

A szájnyálkahártya-fekély is okozhat sebeket, kisebb vörös foltokat, dudorokat a szájban. Általában 2-3 hét alatt elmúlnak, de mivel vérezhet és el is fertőződhet, így mindenképpen orvosi ellátást igényel. A szájnyálkahártya-fekély együtt járhat a száj kiszáradásával. Okozhatja a rendszeres és gyakori alkoholfogyasztás, a fehérje hiánya, a dohányzás, a vitaminhiány, egyes gyógyszerek és a sugárterápia.

A herpeszt a Herpes szimplex vírus okozza, amely egy vírusos fertőzés. Ez a vírus fájdalmas hólyagokat okoz a száj környékén, de a szájüregben is megjelenhet. Általában két hét alatt önmagától is elmúlik, de ilyenkor nagyon oda kell figyelni a higiéniára és kerülni kell másokkal a testi kontaktust is.

A fentebb említett betegségek elkerülése érdekében fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása. Ehhez elengedhetetlen a napi legalább kétszeri fogmosás, szájvíz és fogselyem használata. Ajánlatos a fogorvost negyedévente felkeresni általános szűrés céljából. A dohányzás abbahagyása és az alkoholfogyasztás minimalizálása is a tanácsok sorába tartozik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük