fbpx

A méz kiemelkedő antibakteriális hatása

Egy asztalon egy üvegben méz, amelyből egy csurgatóval mézet csurgatnak, mellette egy lépesméz.

Azok, akik eddig is szerették és a fogyasztották a mézet, a jövőben se mondjanak le róla, mert nagyon kiemelkedő az antibakteriális hatása. Régen, amikor nem voltak antibiotikumok, akár egy bakteriális fertőzésbe is könnyedén belehaltak az emberek. Később az antibiotikumok térhódításával nagyon sok ember megmenekült a haláltól. Napjainkban azonban nagyon félelmetes tény, hogy sok baktérium egyáltalán nem reagál az antibiotikumokra, mert rezisztenssé váltak. Hogyan jön képbe a méz? A cikkben erre adjuk meg a válaszokat.

A méz több mint harminc szerves savat tartalmaz, ilyen például az ecetsav és a vajsav. A savasság és az alacsony pH kedvezőtlen feltételeket teremt a baktériumoknak a elszaporodáshoz. A méz antimikrobiális hatásaihoz a benne található polifenolok és flavonoidok is aktívan hozzájárulnak.

Ezen kívül a méznek magas a cukor- és alacsony víztartalma, amivel ozmotikus nyomást és stresszt okoz a mikroorganizmusoknak. A méz egy úgynevezett antimikrobiális peptidet is tartalmaz, amely a bakteriális sejtmembránokban pórusokat hoz létre, ezzel pedig sejthalált okoz.

A méz meggátolhatja egyes kórokozók elszaporodását. Például az E-coli, vagy az MRSA, azaz a húsevő baktérium elszaporodását. A manukamézzel kapcsolatban például bebizonyosodott, hogy az MRSA baktérium okozta fekély ellen hatásos, mivel elősegítette és fel is gyorsította a sebgyógyulást. E két baktérium esetében a leghatásosabb a manuka-, az áfonya- és a hajdinaméz.

A mézzel kapcsolatban az is bebizonyosodott, hogy égési sérülések esetén sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos kezelés, mivel csökkenti a kórokozók számát és jelentősen felgyorsítja a gyógyulást.

A cukorbetegség veszélyes szövődményeket is okozhat. Az egyik ilyen a lábszárfekély, amelynek akár amputáció is lehet a következménye. A mézzel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy a diabéteszes fekély ellen is hatásos lehet. A manukamézzel kapcsolatban tették ezt a megállapítást.

A nyers méz a gyulladásos bőrbetegségek – például ekcéma és pikkelysömör esetén is – rendkívül hatásos, mivel erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. A hajdinaméz például csökkentheti a vérnyomást és a lipidszintet, valamint az LDL-koleszterin értékeit, mindeközben megemeli a jótékony, azaz a HDL-koleszterin-szintet a vérben.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük