fbpx

A szív változásai 50 éves kor után

Okosóráján nézi egy férfi a pulzusértékét.

A szív testünk motorja. Nemhiába kell óvnunk, hiszen az életünk múlik azon, hogy mennyire egészséges ez a szervünk. 50 éves kor után sok változás következik be az emberi szervezetben. Mindkét nemnél csökkennek a hormonok, amelyek hatással vannak a szív működésére. De nem csak a hormonok működésének megváltozására kell figyelnünk.

A szívroham kockázata rohamosan nőni kezd, ahogy betöltjük a 45-50. életévünket. Nők esetében az 50 éves kor egy vízválasztó, hiszen bekövetkezik a menopauza, amely hatására megszűnik az ösztrogén hormon védő szerepe, és ez hatással lesz a szív- és érrendszer működésére. Nagyon sok nőnek ekkor lesz magas a vérnyomása vagy lesz valamilyen szívbetegsége.

50 éves kor után a férfiak és a nők esetében is egyre keményebb és merevebb lesz a szívizom, így egyre nagyobb feladat a szív számára a vér pumpálása. Létrejön egy úgynevezett diasztolés diszfunkció, amelyen a menopauza még ront is.

Az ösztrogénnek sok testi funkcióban van kiemelkedő szerepe, beleértve a reproduktív egészséget, a hangulatot, a szív és a csont egészségét. A kor előrehaladtával egyre kevesebb ösztrogén termelődik a női szervezetben, ez az oka többek között a menstruáció végleges megszűnésének. Az ösztrogénszint csökkenése azonban olyan betegségek kialakulásáért is felelős, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség.

A szívritmuszavarok is gyakoriak idősebb korban, amit az alkohol, a koffein és a stressz csak még jobban fokoz. Ha légszomjat, mellkasi fájdalmat, szédülést és gyengeséget tapasztal, mindenképpen keresse fel a háziorvosát, vagy ha súlyosabbnak ítéli meg a problémát, azonnal hívjon mentőt!

Ahogy öregszünk, úgy az anyagcserénk is lelassul. Ez azt jelenti, hogy egyre többet és többet hízunk, ráadásul a súlyfeleslegtől is nehezebb lesz megszabadulni. Ha ez még nem volna elég, az izomtömegünkből is veszítünk. A súlyfelesleg azonban megemeli a koleszterinszintet, gyulladást okoz a szervezetben és más, krónikus betegségeket is okozhat, mint például cukorbetegséget, szívbetegséget vagy zsírmájat.

Az alacsony ösztrogénszint gyulladást okozhat a szívartériákban, és ha ez az LDL-koleszterin szintjének emelkedésével is együtt jár, az vérrögképződéshez vezethet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük