fbpx

A tavasz kincse: pitypang

Egy asztalon pitypanglevelek, pitypangvirágok, mellettük egy üvegben pitypangból készült főzet.

Tavasszal minden sokkal szebb. A természet is megújul, nagyon csodás látvány, amikor a kertben vagy a mezőn meglátjuk, ahogy a növények, köztük a pitypang is bontogatja a sárga szirmait. A pitypangot nemcsak a szépsége miatt szerethetjük, hanem csodálatos egészségügyi hatásai miatt is.

Ez a gyógynövény nemcsak vitaminokban, hanem ásványi anyagokban is rendkívül gazdag. A pitypang gazdag forrása az A-, a K- és a C-vitaminnak, a káliumnak és a kalciumnak. Ezen kívül nagyon sok értékes rostot és fehérjét is tartalmaz.

A növény leveleit – legfőképpen fiatal, zsenge hajtásait – és a gyökerét használhatjuk, fogyaszthatjuk gyógyászati célokra. A leveleit és gyökerét beleapríthatjuk salátákba, de készíthetünk belőle főzeléket, gyógyteát, sőt levesekhez és sültekhez is hozzáadhatjuk.

Tea általában a gyógynövény leveleiből készül, a növény gyökérzete megszárítva és ledarálva kiváló kávépótló, míg a virágából méz, sör és bor is készíthető.

A pitypangnak nagyon sok pozitív hatása van, többek között hashajtó és vízhajtó is, mely képességek pozitív hatással vannak a máj működésére, de a vese megfelelő kondícióját is támogatja.

Mint minden gyógynövénnyel, a pitypanggal kapcsolatban is végeztek tudományos kutatásokat. Igaz eddig csak állatkísérletek folytak, de bebizonyosodott, hogy ez a gyógynövény alkalmas lehet a májrák és a vastagbélrák hatékony kezelésére.

Manapság egyre többen küzdenek emésztési problémákkal. Ennek oka többek között a rohanó, stresszes életvitelben keresendő. Az emésztési problémákhoz tartozik a puffadás, a fokozott bélgázképződés, a székelési problémák, azaz a hasmenés vagy a székrekedés.

A pitypanggyökérből készült tea nagyon hatásos az emésztési problémákra, illetve a bélmozgást is fokozni tudja. Mindemellett serkenti az epe termelését, kiváló vízhajtó hatással rendelkezik, és a zsír lebontását is támogatja.

Vizenyő, ödéma akkor alakul ki, amikor a vesék valamilyen ok miatt nem képesek megfelelően a vizelethajtásra. Mivel a pitypang hatékony vízhajtó hatással rendelkezik, megtámogathatjuk ezt a folyamatot, ha a megfelelőképpen alkalmazzuk ezt a gyógynövényt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük