fbpx

A vércukorszint-csökkentő fekete áfonya

Csatos üveg megpúpozva fekete áfonyával, mellette a faasztalon feketeáfonya-szemek szétszórva.

A fekete áfonya nemcsak nagyon édes, hanem nagyon lédús is, nem beszélve arról, hogy mennyire egészséges. Gazdag forrása az antocián vegyületeknek, amelyek antioxidáns hatással rendelkeznek. Az antioxidánsoknak pedig az oxidatív stressz csökkentésében van jelentős szerepük.

A fekete áfonya csak kevés kalóriát tartalmaz, ellenben nagy mennyiségben vannak benne oldható rostok, ásványi anyagok, vitaminok, antioxidánsok, amelyek aktívan hozzájárulnak az optimális egészség fenntartásához.

A fekete áfonya többek között olyan antocián vegyületeket tartalmaz, mint például a klorogénsav, a tanninok és a kvercetin. Ezek mind-mind biztosítani tudják a jó egészséget.

A gyümölcs olyan flavonoid antioxidánsokban is bővelkedik, mint például a béta-karotin, a lutein és a zeaxantin. Ezek a növényi vegyületek aktívan hozzájárulnak a főként idősebb korban jelentkező szürkehályog és makuladegeneráció elleni védelemhez.

Az áfonyában lévő növényi vegyületek nagyon hasznosak, hiszen semlegesítik azokat a szabad gyököket, amelyek gyulladást, majd krónikus betegségeket okoznak a szervezetben. Védelmet jelenthetnek a rákos betegségekkel, a korai öregedéssel, a degeneratív betegségekkel és a fertőzésekkel szemben.

A fekete áfonya mindezek mellett gazdag forrása a klorogénsavnak, amely segítséget nyújt a vércukorszint csökkentésében, illetve azok számára is hasznos lehet a fekete áfonya rendszeres fogyasztása, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, merthogy a klorogénsav aktívan részt vesz a vércukorszint szabályozásában.

A fekete áfonya olyan antioxidáns vitaminokat tartalmaz, mint az A-vitamin, E-vitamin és C-vitamin, amelyek szintén nagy harcosok, azaz nagy szerepük van az oxidatív stressz csökkentésében és a káros hatású szabad gyökök semlegesítésében.

A fekete áfonya gazdag tárháza a B-vitaminoknak is. Ilyen B-vitamin például a niacin, a folátok, a pantoténsav. Ezek a vitaminok segítséget nyújtanak a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjében.

Ásványi anyagokban is bővelkednek a sötét színű bogyók, mint például kalciumban, káliumban, mangánban, rézben, vasban és cinkben. A káliumnak nagy szerepe van a vérnyomás szabályozásában, a mangán antioxidáns enzimként működik a szervezetben, míg a vas a vörösvértestek kialakulásához szükséges.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük