fbpx

A vitaminok enyhíthetik a menopauza tüneteit?

Menopauza tüneteivel (izzadás, hőhullám) küzd egy hölgy kanapéján ülve.

Minden nő életében bekövetkezik a menopauza, vagyis az az időszak, amikor leáll a menstruáció és csökken a női hormonok termelése. A menopauza előtti időt, amikor a szervezet egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel, perimenopauzának nevezzük. Mindkét időszakban tapasztalhatnak a hölgyek kellemetlen tüneteket. Ezek a következők lehetnek: hőhullámok, álmatlanság, hüvelyszárazság, hízás, libidócsökkenés, éjszakai izzadás, hangulatingadozás.

Néhány nő csak kevés tünetet tapasztal, valakit szinte már az őrületbe kergetnek a szimptómák, míg mások mindenféle átmenet nélkül lépnek a menopauzába, vagyis semmilyen tünetük nincs.

Ahogy a szervezetben az ösztrogénszint csökkenni kezd, úgy egyre nagyobb lesz az egyes betegségeknek a kockázata, például a szívbetegségnek vagy a csontritkulásnak. Azonban léteznek olyan vitaminok, amelyek segíthetnek az alacsony ösztrogénszint tüneteinek a minimalizálásában.

Az A-vitamin – vagy más néven a retinol – a májban tárolódik. Elegendő vitamint tud bevinni a szervezetébe a zöldségekkel és a gyümölcsökkel, amelyek béta-karotint tartalmaznak. A szervezet szükség szerint A-vitaminná alakítja a béta-karotint.

Az A-vitamin szükséges az egészséges csontokhoz, azonban az A-vitamin alkalmazása a menopauzában ellentmondásos. Egyes kutatások arról szólnak, hogy az A-vitamin magas szintje felelhet a posztmenopauzába lévő hölgyek csonttöréséért, viszont a béta-karotinból nyert A-vitamin nem növeli meg a csonttörések kockázatát, sőt ez menopauza után segíthet ennek csökkentésében. Béta-karotinban gazdagok a sárga és narancssárga zöldségek és gyümölcsök.

A B6-vitamin (piridoxin) segít az agyi jelek továbbításáért felelős szerotonin előállításában. Az ingadozó szerotoninszint hozzájárulhat a menopauzába lépő hölgyek hangulatingadozásához és a depresszió kialakulásához.

Az emberi szervezet napfény hatására képes a D-vitamin termelésére. A D-vitamin-hiány növelheti a csonttörések, a csontlágyulás és a csontfájdalmak kockázatát. A D-vitamint a legjobb természetes táplálékkal magunkhoz venni, de vannak olyan esetek, amikor kiegészítésre is szükség lehet. D-vitaminban gazdag táplálékok: tojássárgája, marha máj, halmájolajok, sajt, tejtermékek.

Az E-vitamin egy erős antioxidáns, amely segít a szervezetben a test gyulladásának és a sejtkárosító szabad gyökök elleni küzdelemben leküzdésében is. A stressz is okozhat sejtkárosodást, amelyet az E-vitamin kivédhet.

Kutatások igazolják, hogy az E-vitamin segít enyhíteni a stresszt, csökkenti az oxidatív stresszt és segíthet csökkenteni a depresszió kockázatát. Néhány E-vitamint tartalmazó táplálék: búzacsíra, mogyoró, avokádó, mandula, brokkoli, napraforgómag, spenót.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük