fbpx

Ami a gyógyszeres szekrényünkből nem hiányozhat: kamillaolaj

Kamilla és a belőle készült olaj barna üvegcsében.

A kamilla az egyik legismertebb és legnépszerűbb gyógynövények egyike. Készíthetünk belőle nyugtató teát, de a kamillaolajnak is lenyűgözőek a hatásai, számtalan egészségügyi és aromaterápiás előnye ismeretes. A kamillaolajnak gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, antioxidáns és nyugtató hatása van, így megérdemli, hogy helyet kapjon otthon a gyógyszeres szekrényben.

A kamillaolajat használják teákban, szájvizekben és más kozmetikai termékekben. Megtalálható még szappanokban, testápolási termékekben és egyéb kozmetikai készítményekben.

A kamillaolaj megnyugtatja a bőrt, hiszen gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik. A benne lévő flavonoidok és egyéb értékes vegyületek mélyen a bőr felszíne alá hatolnak, így gyógyítva azt. Kutatások igazolják, hogy nagyon hatásos ekcémás bőrre, de a pelenkakiütést is gyógyítja. Mindezek mellett elősegíti a sebgyógyulást is.

A kamillából készült olaj enyhíti a megfázás kellemetlen tüneteit. Ebben az esetben egy edényben kell vizet melegíteni, majd ebbe kell néhány cseppet az olajból cseppenteni, illetve ezt a forró gőzt szükséges a gyógyuláshoz belélegezni.

A kamillának szorongásenyhítő hatása is ismeretes. Más aromaterápiás hatású gyógynövényekkel párosítva – levendula, neroli – csökkenteni képes a szorongást és javítja az alvás minőségét. De nem csupán a generalizált szorongásos betegség, hanem depresszió ellen is rendkívül hatásos ez a gyógynövény.

A kamillaolajat az is bátran használhatja, aki aranyérrel küzd. Nemcsak megnyugtatja az irritált bőrfelületet, hanem a viszketést is eredményesen csökkenti.

A kamillaolaj nagyon hatásos szájnyálkahártya-gyulladás, szájüregi fekélyek, gyulladások, duzzadt fogíny, szájüregi fájdalom esetén is. Ilyenkor 2 dl vízbe kell 10 csepp olajat feloldani, majd ezzel szükséges öblögetni. Ma már gyártanak olyan szájvizet, amely tartalmaz kamillakivonatot. Ez is eredményesen csökkenti a fentebb említett problémákat.

A kamillaolajnak két legismertebb változata ismeretes. A német és a római kamillaolaj. Gyakran összekeverik a kettőt, pedig illatban és kémiai összetevőkben van különbség a két olaj között. A német kamillaolajat nevezik még kék kamillaolajnak is. Ennek az olajnak édeskés, fűszeres illata és kék színe van. Ellenben a római kamilla olaj inkább gyümölcsös, almaillattal rendelkezik és általában világos, halványsárga a színe.

Az olajat számos módon lehet használni. Az olaj illatát be lehet lélegezni. Csepegtessen pár cseppet egy papírzsebkendőre vagy gézlapra és lélegezzen jó mélyeket. Ily módon az idegrendszert nyugtatja meg.

Masszírozó olajat is készíthetünk belőle. Keverjen össze fél deciliternyi mandula- vagy kókuszolajat és 20-30 csepp kamillaolajat, majd használja azt masszázsolajként.

Néhány csepp tejjel elkeverve a fürdővizünkhöz is adhatjuk, és a már említett gőzölési technikát is alkalmazhatjuk.

A kamillaolajat keverhetjük más olajokkal, mint például levendulaolajjal, rózsaolajjal, geránium- és citrusolajokkal.

A kamillaolaj általában biztonságosnak tekinthető. Ne használja hígítatlanul,és ne nyelje azt le. Helyileg alkalmazva vagy belélegezve allergiás reakciót is kiválthat. Ha allergiás erre a gyógynövényre, kerülje el a használatát, mivel az allergiás reakció tünetei egyes esetekben veszélyesek is lehetnek. Mivel serkentheti a méhösszehúzódásokat, így terhesen sem javasolt a használata. Asztmás személyek is jobb, ha elkerülik ezt a gyógynövényt. Mivel a kamilla belélegzése álmosságot okozhat, semmiképpen se vezessen gépjárművet ilyenkor. Egyes gyógyszerekkel – cukorbetegségre, vérnyomásra szedett gyógyszerekkel, antidepresszánsokkal, vérhígítókkal – is kölcsönhatásba kerülhet, így a gyógynövény használata előtt mindenképpen kérje ki orvosa tanácsát!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük