fbpx

Antibiotikumok, amelyek mindenki konyhájában ott vannak

Faasztalon sötétbarna kerek vágódeszkán fahéjrudak és őrölt fahéj, mellette kanál.

Egyre több ember nem szeretne antibiotikumot szedni. Nyilván vannak olyan esetek és helyzetek, amikor elkerülhetetlen, de ma már az emberek jelentős hányada tisztában van azzal, hogy nem mindenre kell és szabad antibiotikumokat fogyasztani. Ennek több oka is van. Az emberek egyre ellenállóbbá válnak az antibiotikumokkal szemben, ami nagyrészt azért van, mert voltak olyan évek, amikor az orvosok minden bakteriális fertőzésre antibiotikumot írtak fel, másrészt az antibiotikumok helytelen használata miatt is egyre inkább terjed a rezisztens baktériumok jelenléte. Sokan pedig allergiásak is lettek, illetve súlyos mellékhatásokat is tapasztalnak, miután antibiotikumot szedtek. A tünetek közé tartozik az émelygés, a hasi görcsök, a hasmenés, a bél- és a hüvelyflóra felborulása. Természetes antibiotikumok is léteznek, amelyek kisebb betegségek esetén éppen olyan hatékonyak lehetnek, mint a gyógyszerek, és nem rendelkeznek mellékhatásokkal sem.

A fokhagyma a legerősebb és legismertebb természetes antibiotikum. A világ számos kultúrájában évszázadok óta használják a vírusok és baktériumok elleni küzdelemben és az egészség megőrzése érdekében. A fokhagyma egy allicin nevű vegyületet tartalmaz, amely antimikrobiális tulajdonsággal bír. Mindenképpen nyersen kell fogyasztani a jobb hatás elérése érdekében.

Az oregánóolaj olyan betegségeknek az ellensége, mint a parazita-, bakteriális és gombás fertőzések. Antimikrobiális komponensei a timol és a karvakrol. Az oregánókivonat nagyon hatékony olyan baktérium okozta fertőzés leküzdésére, mint amilyen például a szalmonellózis.

Egy másik remek természetes antibiotikum nem más, mint a gyömbér: vírusok ellen és emésztési problémák esetén is számíthatunk a segítségére. A gyömbér számos bioaktív vegyületet tartalmaz. Az egyik legismertebb a gingerol nevű vegyület, amelyről sok tanulmány számolt be, hogy vastagbélrák-megelőző tulajdonsággal rendelkezik. A gyömbért fogyaszthatjuk nyersen, de készíthető belőle tea is.

A mirha mint természetes antiobiotikum kevésbé ismert, habár már régóta használják például parfüm készítéséhez. Antibakteriális és gombaellenes tulajdonsággal rendelkezik. Illóolaj formájában használhatjuk, de semmiképpen sem belsőleg, hanem csakis az aromaterápiás hatásait használjuk ki.

A fahéj erős gyulladáscsökkentő hatással bír, hatékony gyomor- és bélrendszeri betegségek, illetve húgyúti fertőzések kezelésében. Három nagyon fontos vegyületet tartalmaz: fahéj-aldehid, fahéj-acetát, cinnamil-alkohol. Ezek a vegyületek felelősek a gyógynövény baktériumellenes hatásaiért. Vírusok ellen is nagyon hatékony, sőt a fahéj élelmiszer-tartósításra is alkalmas.

A Cayenne-bors használható immunerősítésre, emésztési problémákra és anyagcsere-fokozásra, de a baktériumok elleni küzdelemben is számíthatunk erre a gyógynövényre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük