fbpx

Az egészséges táplálkozást már korán el kell kezdeni

Fiatal, húszas éveiben járó hölgy salátát eszik, mellette friss fűszernövények, avokádó és smoothiek.

Az egészséges életmódot sohasem késő elkezdeni. Legyünk akárhány évesek, nagyon sok betegséget megelőzhetünk azzal, ha életmódot váltunk. Ebben a cikkben olyan táplálékokról olvashat, amelyek nagyon jót tesznek az egészségnek.

A húszas éveinkben megalapozhatjuk a jövőbeni egészségi állapotunkat, így érdemes minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Ezekben a táplálékokban ugyanis nagyon sok tápanyag van, amelyre nagy szüksége van a fejlődő szervezetnek, de természetesen az agy is meghálálja a fontos vitaminokat és ásványi anyagokat. Fontos az elegendő vízfogyasztás is, hiszen ez biztosítja a hidratációt, illetve csökkenti az ételek utáni sóvárgást és a túl sok édességfogyasztást. Nem beszélve arról, hogy a víz és a tápanyagok növelik a teljesítményt is.

A harmincas években már kezd lassulni az anyagcsere. Ebben az életkorban táplálékok közül a rost lehet az ember legjobb barátja, hiszen ez felpörgeti az anyagcserét, vagyis nagyon jót tesz az emésztésnek. Ilyenkor sok zöld leveles zöldséget kellene fogyasztani, de hangsúlyt kell fektetni a diófélék, a magvak és az egészséges, telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajokra is. Mivel a kollagéntermelés is kezd csökkeni, ezért javasolt kollagénben gazdag táplálékokat is magukhoz venni, például erőlevest. A C-vitamin is elősegíti a kollagéntermelést. C-vitaminban gazdag táplálékok: citrusfélék, szamóca, paprika, paradicsom, brokkoli.

Negyvenéves korban már vadul ingadozik a hormonszint. Nők esetében az ösztrogénszint, míg férfiaknál a tesztoszteronszint. A hormonokat kicsit megregulázzák a keresztesvirágú zöldségek, mint például a brokkoli, a káposzta, és a kelbimbó. Ezek a táplálékok szulforafán nevű vegyületben is gazdagok, amely rákellenes hatással is rendelkeznek. Ebben az életkorban fontos lenne az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása is, hiszen ez csökkenti a kialakuló gyulladást, a stresszt, javítja az immunrendszer működését és még a bőr egészségét is védi. Az omega-3 zsírsav gazdag forrásai: makréla, lazac, magvak, diófélék, len, chiamag.

Az ötvenes években már a csontegészségre is kellő figyelmet kell fordítani, ezért az olyan táplálékokat is előtérbe kell helyezni, amelyek elősegítik a csontsűrűség növelését és a csonterő fenntartását. Kalciumban gazdag táplálékokat – tej, tejtermékek, kelkáposzta, borsó, mandula, narancs – szükséges fogyasztani amellett, hogy a D-vitamin-bevitelre is ügyelni szükséges. A rostok bevitele is fontos, hiszen szabályozza az étvágyat és csökkenti a koleszterinszintet. Nem beszélve arról, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri betegség kockázatait is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük