fbpx

Idősebb korban minden más lesz. A máj sok mindent nem tolerál már!

Napsütéses délelőtt öt idős nyugdíjas ember ül a napon és mosolyog.

A májunk relatíve sokáig jól működik és meglehetősen jól tűri, amit évtizedeken keresztül művelünk vele. De aztán ez a szervünk is besokall és megmakacsolja magát, már nem úgy végzi el a feladatait, ahogyan az elvárható lenne. Ahogy öregszünk, úgy egyre több változást tapasztalhatunk meg a testünkön egyes ételektől, italoktól és tevékenységektől. Már semmi sem olyan, mint fiatalkorunkban, mondhatnánk. És ez valóban így is van. Mutatjuk is, hogy milyen változások következhetnek be az életünkben és mit tegyünk, hogyan változtassunk.

Ahogy idősödünk, azt érezhetjük, hogy a kávé már nem dob fel, sokkal inkább szorongónak és stresszesnek érezzük magunkat tőle. Az alkohol is megzavarhat bennünket, már sokkal kevesebb is elég, kis mennyiségtől is becsíphetünk.

Alvászavart és gyakori éjszakai ébredést is tapasztalhatunk, különösen hajnali egy és három óra között. Különböző bőrbetegségek jelenhetnek meg, akár allergia vagy ekcéma, de érzékenyebbek lehetünk vegyi anyagokra és parfümökre is.

Fáradtság és izommerevség is jelentkezhet a reggeli ébredésnél. Gyakorivá válhatnak a problémák a pajzsmirigy és a koleszterin vonatkozásában, és többet fájhat a fejünk. Hormonális egyensúlyhiány is felléphet, hasonlóan depresszió és szorongás is kialakulhat.

A májra nagyon sok feladat hárul az emberi szervezetben, többek között a vér szűrése és méregtelenítése. Olyan hormonokat, toxinokat távolít el a szervezetből, amelyek egyébként kárt tehetnének az egészségünkben.

Mivel a máj felelős a zsírok emésztéséért, a legjobb dolog, amit tehetünk, hogy megkönnyítjük a munkáját, azaz kevesebb zsíros ételt fogyasztunk. Ez lehetővé teszi, hogy a szervezetünk méregtelenítésére koncentráljon, hogy a különböző toxinok ne kerüljenek a véráramba és így ne okozzanak betegségeket.

A májfunkciót sokféleképpen javíthatjuk. Az alkoholfogyasztás csökkentése szinte azonnal tehermentesíti a májat. A citromos víz is nagyon hasznos, hiszen elősegíti az epetermelést, ami pedig elengedhetetlen az élelmiszerek lebontáshoz.

A B-vitaminok is segítik a máj működését. Nagy mennyiségben a hüvelyesek, a diófélék és a zöld leveles zöldségek tartalmazzák. A zöld leveles zöldségek önmagukban is elengedhetetlenek a jó májműködéshez, mivel nagyon sok folátot, C- és K-vitamint, káliumot, kalciumot és magnéziumot tartalmaznak.

A májtisztításban a zöld leveles zöldségek mellett kiemelkedő szerepet játszanak a bogyós gyümölcsök, valamint a cukkini, az uborka,  az alma, az eper és az áfonya.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük