fbpx

Az ételek hatással vannak a testünk működésére – allergiát és intoleranciát is okozhatnak

Faasztalon különböző élelmiszerek: tojás, tészta, csicseriborsó, spenótlevél, paradicsom, banán, hagyma, karfiol, teljes kiőrlésű kenyér, kivi.

Az, hogy milyen táplálékokat viszünk be nap mint nap a szervezetünkbe, nagyban befolyásolja az anyagcsere-folyamatainkat, illetve a szerveink funkcióit is. Egyes táplálékok egészséget biztosítanak számunkra, míg mások fokozzák a betegségek kialakulásának kockázatait.

Az egészséges táplálkozásnak számtalan előnye létezik, ilyen például a fogyás, a jobb emésztés, a jobb memória és mentális kapacitás, az erős csontozat és fogazat, a jó hangulat és jobb pszichológiai funkciók, illetve az olyan krónikus betegségek kockázatainak csökkenése, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek és a rákos megbetegedések.

Cikkünk folytatásában bemutatjuk azokat a makrotápanyagokat, amelyeknek fontos szerepük van az egészség megőrzésében. A fehérjék több funkciót látnak el a szervezetben: ilyen például az esszenciális molekulák szállítása és tárolása, az antitestek előállítása és a szövetek javítása. Sok fehérjét tartalmaznak a húsfélék, a hüvelyesek, a bab, a spárga, a diófélék.

A szénhidrátok energiát szolgáltatnak a szervezetünk számára és nagy szerepük van az anyagcsere-folyamatokban. Jó szénhidrátforrásnak számítanak a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek.

Az étkezési zsíroknak nagy szerepük van a különböző szervek védelmében, a hormonok előállításában és az energiaátalakításban is. Kétféle egészséges zsírtípus létezik: egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírok. A halak többszörösen telítetlen, míg az avokádó, az olajbogyó és a diófélék egyszeresen telítetlen zsírokban gazdagok.

A különféle vitaminoknak és ásványi anyagoknak különböző szerepük van az emberi szervezetben. Fontos feladatuk van a hormonok előállításában, a szervezet gyógyulásában, a szövetek helyreállításában, az immunrendszer erősítésében, a csontok és szövetek növekedésében és fejlődésében. A legtöbb vitamint és ásványi anyagot a zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák.

Az emberi test kb. 70%-a vízből áll. A létfontosságú szervek megfelelő működéséhez vízre van szükség, ezért nagyon lényeges, hogy elkerüljük a dehidratált állapotot. A víznek szerepe van a testhőmérséklet szabályozásában, a tápanyagok szállításában, illetve a szövetek szerkezetének megőrzésében. Az uborka, a paradicsom, a görögdinnye és a brokkoli sok vizet tartalmaz.

Az egészségtelen táplálkozás számtalan problémát és betegséget generálhat: elhízás, magas vérnyomás, szívbetegség, depresszió, rákos megbetegedések, 2-es típusú cukorbetegség, csontritkulás, légzési, emésztési és fogászati problémák, amely betegségek krónikussá is válhatnak.

Sokféle egészségtelen étel létezik, illetve vannak olyanok, amelyek ételintoleranciát vagy élelmiszer-allergiát okoznak. Élelmiszer-intolerancia esetén az immunrendszer idegenként azonosít egy-egy ételt, ami károsíthat különböző szerveket. Az élelmiszer-intoleranciának különféle tünetei lehetnek: hasi fájdalom, puffadás, emésztési zavar, fáradtság.

Élelmiszer-allergiánál az adott élelmiszer – amelyet allergénnek neveznek – allergiát vált ki. Az élelmiszer-allergia a következő tüneteket okozhatja: szájviszketés, légzési problémák, csalánkiütés, viszketés, hányinger, hányás, hasmenés és emésztési zavar.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük