fbpx

Az időskori szagláscsökkenéssel fokozódik a depresszió kockázata

Idős nő ül térdét felhúzva lehajtott fejjel, és egyik kezével ősz hajába túr.

A kutatók sok mindent vizsgálnak az egészséggel kapcsolatban. A legutóbbi vizsgálatok szerint szoros összefüggés van a szaglás csökkenése vagy éppen elvesztése, illetve a depresszió kialakulása között az élet későbbi szakaszában.

A nem megfelelő, lanyhuló szaglás az egyik korai figyelmeztető jele lehet az olyan neurodegeneratív betegségeknek, mint az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór, illetve a halálozási kockázatok is jóval magasabbak lesznek. Számos tanulmány támasztja alá azt is, hogy a csökkenő szaglás megnöveli a depresszió kialakulásának kockázatait. Ezek a tanulmányok azokat a faktorokat is feltárják, amelyek befolyással vannak a depresszió és a szaglás közötti kapcsolatra, ilyen lehet például a szervezetben kialakult gyulladás és a rossz megismerés is.

A kutatók több ezer idős embert vontak be a vizsgálatba, akiket 8 éven keresztül követtek nyomon. A 70-75 éves idős emberek nagyon jó egészségi állapotnak örvendtek. A vizsgálatok félévente, személyesen történtek meg. A vizsgálati alanyoknak megnézték a szaglásukat is. A vizsgálatban résztvevők 49%-ának nagyon jó volt a szaglása, 29%-uk csökkent szaglást mutatott, míg a többieknek már ekkor sem volt valami jó a szaglásuk. A résztvevők mintegy 25%-ánál jelentős depressziós tünetek alakultak ki a követési időszak alatt. A vizsgálatot végzők úgy találták, hogy azoknál, akiknél csökkent vagy jelentős szaglásvesztés alakult ki, nagyobb volt a kockázata a depressziós tünetek kialakulásának.

A szaglás elvesztése számos szempontból befolyásolja az egészségünket és még a viselkedésünket is. Ilyenkor nem érezzük meg, ha egy-egy étel megromlott, és ez elveszi az étkezés élvezetét is. A szaglás nagyon fontos módja annak, hogy valamilyen módon kapcsolatba lépjünk a külvilággal.

Az emberek szaglása egy bonyolult folyamat része, a szaglás ugyanis az orrban található neuronokon keresztül zajlik. Az orrban szagreceptorok is találhatók, amelyek felveszik az anyagok által kibocsátott molekulákat, majd továbbítják azokat az agyba. A szagokat az agy szaglóközpontja dolgozza fel, amely kölcsönhatásba lép az amigdalával, a hippokampusszal és más olyan agyi struktúrákkal, amelyek lehetővé teszik a jó memória, a döntéshozatali képesség és az érzelmi válaszok kialakulását. A szaglás és a depresszió biológiai és viselkedési módokon is összefügghet, például a megváltozott szerotoninszint és a csökkent szociális funkciók révén.

  1. Maja Horváth Zoltánné

    Tisztelt Cím!
    Ha a szaglás már gyermekkorban gyenge volt, akkor van-e ennek befolyása a demencia kialakulására? Küszönettel

  2. Zoltánné Ambrus

    Tisztelt Szakemberek!

    Az időskori szagláscsökkenés javítására tudnak ajánlani valami természetes gyógyírt?

    1. Poprocsi Attila

      Kb 1,5 évvel ezelött valoszinü,hogy a covid által egyik naprol a masikra elvesztettem a szaglásomat.Talán 5-10% ban visszajött(pl a benzin szagát részben érzem,viszont a desodorom szagát nem)
      Mit javasolnak,mit lehet tenni ez ügyben?
      Reggelente langyos viz orba szippantása nem hozott 3 honapon keresztül etedményt.Avigan (Favipiravir)szedése eredmenyzhet eredményt??Vagy mi lehet a gyógy mód.??

  3. “…ilyen lehet például a szervezetben kialakult gyulladás és a rossz megismerés is.”

    Nem tudom értelmezni miről van szó. Mert a rosszat az ember már kisgyermekkorától ismeri, megtanulja és érzi is, ha valami rossz. Nem tudom mire értették, hogy “A rossz megismerése”? Viszont teljes mértékben megértem, ha a szaglás elvesztésétől depressziós lesz valaki, elég frusztráló állapot lehet. Engem borzasztóan zavarna, mert eléggé az orromra hagyatkozom sok tekintetben.

    1. Valamit félreértett, nem a rossz megismeréséről írtunk, hanem a megismerésre mint agyi funkcióra gondoltunk.

  4. Szuhay Péter

    Kicsit földhöz ragadt vagyok, de apróságok is segíthetnek, például a langyos sós vízzel reggelente végzett orrmosás. Ha kényeztetjük ornyálkahártyánkat, talán kicsit jobb lesz.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük