fbpx

Az ösztrogén túl magas és túl alacsony szintje sem jó

Középkorú szőke nő hason fekszik az ágyra könyökölve.

A nők egész életükben ki vannak téve a hormonok játékénak, hiszen a pubertástól egészen a menopauzáig folyamatos a női nemi hormonok működése, amelyek néha ki is billenhetnek az egyensúlyukból. Az egyik ilyen női nemi hormon az ösztrogén, amelynek lehet túlságosan magas ás alacsony is a szintje. Egyik állapot sem kedvez az egészségnek. Mutatjuk is, hogy milyen tünetei, jelei lehetnek a túl kevés vagy túl sok ösztrogénnek, illetve milyen betegségeket is okozhat ez a női nemi hormon.

A nők nagyon sok olyan betegségnek vannak kitéve, amelyeket a hormonális egyensúlyhiány okoz. Ilyen például a policisztáspetefészek-szindróma (PCOS), a PMS, de a hormonok nem megfelelő működése okozhat súlyproblémákat, meddőséget, menopauzális tüneteket és hangulatingadozásokat is. Sok esetben a nők különféle hormonokat is kapnak a problémáikra, azonban ezek sem mindig vezetnek eredményre, ráadásul mind a fogamzásgátló tablettákat, mind a hormonpótló készítményeket csakis alapos vizsgálatokat és mérlegelést követően lehetne csak szedni a hölgyeknek. Ezeknek a szereknek is lehetnek ugyanis mellékhatásaik és éppúgy veszélyt jelenthetnek, mint az ösztrogéndominancia vagy éppen az alacsony ösztrogénszint.

Mi is az az ösztrogéndominancia? Akkor beszélünk ösztrogéndominanciáról, amikor megemelkedik ennek a női nemi hormonnak a szintje, azaz sokkal több van belőle, mint a másik női nemi hormonból, vagyis a progeszteronból. Ilyenkor kialakulhat PMS, puffadás, emlőérzékenység, emlőrák, méhfibróma vagy éppen csontritkulás.

A túlsúlyba kerülő ösztrogénnek sok oka lehet, ilyen például a stressz, a nem megfelelő étrend, a székrekedés, a túlsúly, a hormonpótló terápia és az orális fogamzásgátlók fogyasztása.

Az ösztrogénhiány nemcsak a menopauza szakaszában alakulhat ki, hanem genetikai betegségek, anorexia, pajzsmirigyproblémák esetén is. Amennyiben alacsony ennek a hormonnak a szintje, úgy különféle kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. Ilyen például a hőhullám, az éjszakai izzadás, a szorongás, a hangulatingadozások, a memóriaproblémák, a libidó csökkenése, a száraz bőr.

A megfelelő táplálkozás segíthet a hormonális egyensúly fenntartásában. A lenmag napi fogyasztása pozitívan hat mind az ösztrogénhiányra, mind az ösztrogéndominanciára. A keresztesvirágú zöldségek is segíthetnek a szervezet anyagcseréjének és az ösztrogén egyensúlyának helyreállításában, javításában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük