fbpx

A rossz táplálkozás negatívan hat a hormonokra – kortizol, inzulin, ösztrogén, tesztoszteron

Fiatal nő színes süteményekkel teli tányér előtt ülve egyszerre két süteményt próbál a szájába tenni.

A stressz nem feltétlenül kúszik be a mindennapi életünkbe, de ha igen, akkor akár krónikussá is válhat. Ilyen esetben nagy mennyiségű stresszhormonok árasztják el a szervezetet, amelyek negatívan hatnak az egészségre, azaz sokféle betegség okozói lehetnek. Elsősorban a krónikus betegségek esélye nő meg.

A stresszhormonok nemcsak akkor termelődnek a szervezetünkben, ha konkrét stressz ér bennünket, illetve nemcsak akkor okozhatnak krónikus betegségeket, ha feszült élethelyzetbe kerülünk, hanem abban az esetben is, ha nem megfelelő ételeket fogyasztunk. Ilyen egészségtelen étel a finomított cukor, amely óriási stresszt okoz a szervezetnek és nagy károkat tud okozni, már ami az egészséget illeti.

A cukor rendszeres fogyasztása oka lehet a memóriacsökkenésnek, az agyi köd kialakulásának, de még az időskori demencia kialakulását is a finomított szénhidrátok számlájára írják. Kis mennyiségben lehet ugyan fogyasztani, itt most a mindennapos, nagy mennyiségű cukorfogyasztásról van szó. A magas cukortartalmú étrend nem mellesleg oka lehet az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának is.

A mindennapos édességevés avagy a nassolás is hatással van a stresszhormonokra, ez pedig negatívan hat a többi hormon működésére. Amikor édességet eszünk, hirtelen megugrik a vércukorszintünk, majd nagyon alacsony lesz, ez pedig valóban kedvez mind az inzulinrezisztencia, mind pedig a cukorbetegség kialakulásának.

Ez a vércukorszint-ingadozás hormonális egyensúlytalansághoz is vezethet, amely még inkább fokozza a stresszhormonok termelődését, ez viszont a bél egészségére is negatívan hat.

A kortizol – normális mennyiségben – elengedhetetlen a test több funkciójának szabályozásához, beleértve az alvási és ébrenléti ciklust, a vércukorszintet, az étvágyat, a hangulatot és az energiát. A magas kortizolszint azonban károsíthatja a szervezet működését, ugyanis csökkenti a kulcsfontosságú hormonok, például a tesztoszteron és a progeszteron szintjét, növeli a zsírraktárakat, illetve csökkenti az energiaszintet. A magas kortizolszint legjobb ellenfelei a fizikai aktivitás, a minőségi alvás, a relaxációs technikák és a kiegyensúlyozott étrend.

A rossz étrend súlygyarapodáshoz vezethet és növelheti a férfiak és a nők betegségkockázatait is. A megnövekedett zsírraktárak – különösen a has körül – növelik a keringő ösztrogén szintjét, ami férfiaknál a prosztatarák, míg nőknél az emlőrák kockázatait növeli meg. A felesleges ösztrogén veszélyezteti az egészséget és az életminőséget, hiszen alacsonyabb libidóhoz, lassú anyagcseréhez, memóriavesztéshez, csökkent izomtömeghez és depresszióhoz vezethet.

Nagyon fontos, hogy visszaszorítsuk a napi cukorfogyasztásunkat, hiszen már ezzel is nagyban csökkenthetjük a stresszhormonok szintjét a szervezetünkben. Az időszakos böjtölés is nagy segítségünkre lehet, ha szeretnénk leszámolni a szervezetünket támadó stresszel. Szakértők szerint két étkezés között mindig hagyni kell magunknak úgynevezett pihenő időszakot, ami legalább négy óra kell, hogy legyen. Ily módon megakadályozhatjuk a vércukorszint ingadozását is, ami jelentősen csökkenteni tudja a cukorbetegség kialakulásának kockázatait, de az inzulinrezisztencia kialakulásának esélye is minimalizálódik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük