fbpx

Baj, ha alacsony a progeszteron hormon szintje

Törökülésben lévő kismama a pocakjára teszi a kezét.

A progeszteron egy hormon, amelyet a szervezet termel. Alapvető szerepet játszik a terhesség létrejöttében és a termékenységben. Ennek a hormonnak a szintje lehet alacsony, ami különféle tünetek kialakulásához vezethet. Az alacsony progeszteronszint megzavarhatja a menstruációs ciklust, okozhat meddőséget és vetélést, illetve a terhesség alatt pecsételő vérzést is. Ahogy öregszünk, úgy a progeszteronszint is csökken, ez pedig szabálytalan ovulációmentes ciklushoz vezethet. Ezt nevezik anovulációnak.

A progeszteron sok funkciót és szerepet tölt be a szervezeten belül. Többek között a méhnyálkahártya számára jelent védelmet a daganatos megbetegedéssel szemben és a menopauza kellemetlen tüneteit is csökkenteni tudja.

Az orvos is előírhat progeszteron hormont, de vannak a természetben olyan gyógynövények, amelyek képesek a progeszteron pótlására. Az egyik ilyen gyógynövény a wild yam, amelyet kapszula vagy krém formájában lehet használni.

A wild yam növény diosgenint tartalmaz, amely nem progeszteron, mégis jó hatással van a női szervek működésére, illetve jelentősen képes lecsökkenteni a menopauza kellemetlen tüneteit is.

A táplálékok általában nem tartalmaznak progeszteront. Azonban vannak olyan táplálékok, amelyek elősegíthetik mind az ösztrogén – egy másik női nemi hormon –, mind a progeszteron termelődését, illetve segítséget nyújtanak a hormonok egyensúlyának fenntartásában.

A B6-vitamin a hormonszabályozásban lehet a segítségünkre. A B6-vitamin forrásai: csicseriborsó, spenót, banán, burgonya.

A cink szerepet játszhat a progeszterontermelésben. Cinkben gazdag táplálék a kesudió, a mandula, a csicseriborsó, a vesebab és a kagyló.

Életmódbeli változások segíthetnek a progeszterontermelés szabályozásában. A stressz megemeli a szervezet stresszhormonszintjét, amelyek a nemi hormonok termelésére is hatással lehetnek. A stresszkezelés éppen ezért nagyon lényeges. Meditációval, sporttal és egyéb, számunkra élvezet nyújtó tevékenységekkel csökkenthetjük a stresszhormon szintjét.

A ligetszépeolaj is segíthet a progeszteron hormon termelésének fokozásában. A nem megfelelő mennyiségű és minőségi alvás hormonális szabálytalanságokhoz vezethet. Napi 7-8 órára mindenkinek szüksége van ahhoz, hogy szellemileg, lelkileg és testileg is regenerálódni tudjon.

A túlsúlyos egyének általában magasabb ösztrogén és alacsonyabb progeszteronszinttel rendelkeznek. Az egészséges testsúly tehát lényeges a hormonegyensúly fenntartásában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük