fbpx

Barna, kesernyés ízű, illatos: fahéj

Fahéjrudak vintage stílusban.

A fahéj sok ember kedvence, hiszen számtalan étel ízét varázsolja kellemessé. Szórhatunk belőle levesbe, hozzáadhatjuk húsételekhez, megízesíthetünk vele salátákat és turmixitalokat, de egy kellemes ízű teát is készíthetünk belőle. A fahéjat nem csupán a konyhában használhatjuk, hanem gyógyító erejét is kipróbálhatjuk, hiszen nagyon sokféle egészségügyi problémán képes és tud segíteni.

A fahéj antioxidáns vegyületekkel van tele. Ezek az antioxidánsok a polifenolok, amelyek védelmet jelentenek a szabad gyökök okozta oxidatív károsodásokkal szemben. Az oxidatív károsodás sok krónikus betegségek okozója lehet, például oka lehet a szív- és érrendszeri megbetegedések, a rákos megbetegedések és a cukorbetegség kialakulásának.

A fahéj gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, így nagyon hatékony a fájdalom csillapításában. A fahéjjal csillapíthatjuk az izomfájdalmakat és a duzzanatokra is jó hatással van.

A napi, azaz a rendszeres fahéjfogyasztás jelentősen lecsökkenti az LDL-koleszterin szintjét, a trigliceridszintet és az összkoleszterinszintet. Márpedig ha ezek az értékek jók, akkor sokkal kisebb lesz az esélye a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. A fahéj mellett a kurkuma is segíthet a trigliceridszint csökkentésében.

Az inzulinrezisztencia, illetve ha a szervezet rosszul reagál az inzulinra, az számos betegséghez kapcsolódhat, például a metabolikus szindrómához vagy a 2-es típusú cukorbetegséghez. A fahéj nem csupán a vércukorszint csökkentésében játszik kiemelkedő szerepet, de az inzulinérzékenységet is javítani tudja.

A fahéj nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns vegyületeket, amely vegyületek megakadályozzák a DNS-károsodást és a sejtek mutációját. Ez azért különösen fontos, mivel a rákos megbetegedések, DNS-károsdás miatt következnek be.

A fahéj antibakteriális és antimikrobiális hatással is rendelkezik, amely hatások segítenek a fertőzésekkel szembeni küzdelemben. Kutatások igazolják, hogy hatásos lehet a szalmonella és a gombás fertőzések ellen.

Mivel a fahéjnak antimikrobiális hatása is van, így az orális egészéget is védeni tudja. Nemcsak a kellemetlen lehelet ellen lehet bevetni, hanem a fogszuvasodást is megelőzhetjük a rendszeres fogyasztásával.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a fahéj pozitívan bizonyított az Alzheimer-kór és a szklerózis multiplex nevű betegség gyógyításában. Azonban még nem végeztek elegendő humán kísérletet ahhoz, hogy ki lehessen mondani, hogy a fahéj ennyire hatásos lenne ebben a két komoly betegségben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük