fbpx

Cikória, amelyből nem csak kávé és saláta készülhet

Cikória-krémleves türkiz tányérkában egy szépen megterített asztalon.

A cikória egy zöldségnövény, amelynek karószerű gyökere tejszerű nedvet termel. Levelei többnyire lándzsa alakot öltenek, és szintén tartalmaznak tejnedvet. A virágok kékesfehér és kék színekben pompáznak. A cikória Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában és szinte egész Európában őshonos, de már a görögök és a rómaiak is ismerték a cikóriát. Vad változata a katáng vagy katángkóró, amely hazánkban egy ismert gyomnövény. A cikóriából többnyire salátát vagy pótkávét készítenek. Már a 18. században is termesztették, de akkor még csak a gyökerét használták fel, amelyből kávét készítettek. A cikória termése hosszúkás és világos színű. Ha nem szeretjük a kesernyés ízt, akkor érdemes azt választani a piacon, amelynek világosabb levelei vannak, mert azok kevésbé keserűek.

A cikória sok-sok rostot tartalmaz, így az emésztésünket nagyszerűen rendbe teszi, és kedvezően hat a bélflórára is. A cikória A-, B1-, B2- és C-vitamint, illetve magnéziumot, kalciumot és vasat tartalmaz. C-vitamin-tartalma nem kiemelkedő, de karotintartalma jelentős. A gyökerében tejnedv és inulin található, ennek köszönheti kissé kesernyés ízét is. Az inulin egy vízben oldódó rost, amely probiotikus tulajdonságokkal bír. Az inulin kedvező irányba befolyásolja a bél pH-értékét és a széklet mennyiségét. A cikória megakadályozza a kártékony baktériumok elszaporodását a vastagbélben. Kesernyés anyaga kedvező hatással van a gyomornedv elválasztásra és a gyomormozgást is stimulálja. Emellett serkenti az epekiválasztást és eltávolítja a májból a méreganyagokat.

Télen érdemes minél többet fogyasztani belőle, hogy fedezzük ásványianyag- és vitaminszükségletünket, ráadásul alacsony a kalóriatartalma is. A cikóriát úgy kell előkészíteni, mint egy salátát. Távolítsa el a torzsáját, majd szedegesse le a megbarnult, sérült leveleit, aztán alaposan mossa meg a növényt. Nyersen is fogyasztható. A keserű ízét elnyomhatjuk valamilyen édes, lédús gyümölccsel. A cikória köret is lehet, ha húsételt készítünk, így még az emésztésünknek is kedvezünk ezzel a párosítással. Könnyű krémlevest is készíthetünk belőle, amely nagyon egészséges.

Krémes, fokhagymás cikórialeves hozzávalói:

  • 2-3 db cikória
  • 2 dl sovány főzőtejszín
  • 1 evőkanál növényi olaj
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1 csokor petrezselyemzöld
  • 5 dkg reszelt sajt
  • teljes kiőrlésű kiflidarabkák
  • csipet só és bors

Elkészítése:

A cikóriát készítse elő, majd darabolja fel. Tegyen egy edénybe egy evőkanálnyi olajat és kicsit pirítsa meg benne az apróra vágott fokhagymát és a petrezselyemzöldet, majd következhet a feldarabolt cikória. Ezt párolja 5-6 percig, majd öntse fel körülbelül másfél liternyi vízzel. Amikor a víz gyöngyözni kezd, akkor jöhetnek a fűszerek. Egy deciliternyi húslevesalapot is önthet a levesbe, de enélkül is nagyon ízletes. Amikor a cikória megfőtt, akkor következik a tejszínt. Egy kis tányérba töltsön 2-3 evőkanálnyit a levesből, majd folyamatosan adagolja hozzá a tejszínt. Keverje csomómentesre, majd adja folyamatos keverés mellett a leveshez. Tálalás előtt helyezzen egy sütőpapírral bélelt tepsibe kiflikarikákat, mindegyikre cseppentsen egy-két csepp fokhagymás olívaolajat és helyezzen rájuk egy-egy csipetnyi reszelt sajtot. Előmelegített sütőben pirítsa meg őket, a levest ezekkel a sajtos kiflidarabokkal tálalja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük