fbpx

Egy természetes energiaforrás – méz

Faasztalon vágódeszkán egy üveg méz, mellette lép, kis tálban mézpergető.

Indiában a mézet gyógyító nektárnak is nevezik. Ez a tápanyagokban bővelkedő táplálék remek gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik amellett, hogy táplálkozási előnyei is kiemelkedőek. A mézet minden évszakban fogyaszthatjuk, hiszen ezzel csakis jót teszünk magunknak és az egészségünknek. Mutatjuk is, milyen pozitív hatásai vannak a méznek és mikor, pontosabban milyen egészségi probléma és betegség esetén számíthatunk a méhek által készített nektárra.

A méznek kiemelkedő az immunrendszer-erősítő hatása. Tele van antioxidáns vegyületekkel, amelyeknek nagy szerepe van a test sejtjeit károsító szabad gyökök semlegesítésében. Ily módon pedig az immunsejtek sem károsodnak, sőt az immunfunkciók még meg is erősödnek.

A méznek kiemelkedő a sebgyógyító tulajdonsága is, amit az antibakteriális hatásának köszönhet. A méz abban segíthet, hogy a seben alkalmazva csökkenti a baktériumok által okozott fertőzések megelőzését.

A méz természetes energiaforrásként is szolgálhat számunkra. Már az ókori görögök is felismerték a méz ilyen irányú jellemzőjét, éppen ezért nagyon gyakran fogyasztották az olimpiai játékok előtt, hogy energiához jussanak.

A méz hizlal, de csak akkor, ha mértéktelenül és nem a megfelelő időszakban, napszakban fogyasztjuk. Hogyha a testsúlycsökkenés a célunk, akkor mindenképpen reggel, éhgyomorra fogyasszuk. Keverjük el egy pohár langyos vízben, adjunk hozzá frissen facsart citromot is. Ily módon ez az ital fokozza az anyagcserét és az emésztéssel is rendkívül jót tesz.

Nemcsak télen az influenzaszezonban köhöghetünk, hanem akár minden évszakban lehet ilyen panaszunk. A méz ez esetben is a segítségünkre lehet, ugyanis antimikrobiális hatással rendelkezik, ami segít a torok megnyugtatásában és előmozdítja az olyan baktériumok elpusztítását is, amelyek fertőzést okoznak a torokban.

Ha alvási problémával küzdünk, akkor is érdemes a mézhez fordulni, ugyanis fokozza a szervezetben a szerotonintermelést. A szerotoninból melatonin lesz, ami nem más, mint egy alvást segítő hormon. Keverjünk el egy pohár tejben mézet, majd adjunk hozzá egy-egy csipet fahéjat és kardamomot. Ez majd segíteni fog a gyors elalvásban.

  1. Szuhay Péter

    Érdemes kicsit vadászni, mert van olyan termelő, akinél melegítetlen mézet lehet kapni (nem melegítették meg, hogy befolyjon az üvegbe, hanem belelapátolták egy dobozba). Abban megmaradt minden összetevő, sűrű és finom.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük