fbpx

Elősegíti a fogyást, csökkenti a vércukorszintet – fokhagyma

Asztalon egész és gerezd fokhagymák.

A fokhagymát csodaszernek is tekinthetjük. Már évszázadok óta alkalmazzák az emberek nemcsak a konyhában, hanem gyógyító tulajdonságai miatt is. A fokhagyma antiszeptikus és antibakteriális hatásokkal is rendelkezik. Előnyös és pozitív tulajdonságait többek között a benne található allicin nevű vegyületnek köszönheti.

A fokhagyma tápanyagokban, azaz ásványi anyagokban és vitaminokban is bővelkedik. Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, K-vitamint, cinket, foszfort, káliumot, magnéziumot, niacint, tiamint és folátot.

A nyers fokhagyma a téli időszakban csökkenti a torokfertőzés és a köhögés kialakulásának a kockázatait. Éhgyomorra fogyasztva fejti ki elsősorban áldásos hatásait, de persze így csak kevés embernek bírja a gyomra, így fogyasszuk napközben, ahogy eddig is tettük.

A fokhagymában található értékes vegyület, az allicin csökkenti az LDL-koleszterin oxidációját, ezzel pedig leviszi a koleszterinszintet és nagymértékben javítja a szív egészségét. A fokhagyma rendszeres fogyasztása csökkenti a vérrög kialakulásának a kockázatait és a vérnyomást is, ezzel ismét csak a szív egészségét védve.

A fokhagyma az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásai miatt az agy egészségének is jót tesz. Hatékony az olyan neurodegeneratív betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór és a demencia.

Ha gyakran küzdünk emésztési gondokkal, akkor mindenképpen illesszük be az étrendünkbe a nyers fokhagymát, mert így nagyon sokat fog javulni az emésztésünk. A nyers fokhagyma elpusztítja a rossz baktériumokat és prebiotikumként nagy szerepe van az egészséges bélflóra megteremtésében.

A nyers fokhagyma rendszeres fogyasztása a vércukorszintet is szabályozza. Ez mindenki számára hasznos, különösen azoknak, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek.

A fokhagyma védelmet jelent a szabad gyökökkel szemben, így megakadályozhatja a sejtek károsodását. Mivel nagy mennyiségben tartalmaz cinket is, így fokozza az immunitást. C-vitaminban is bővelkedik, ez az antioxidáns pedig segít a fertőzések leküzdésében. Előnyös lehet szemfertőzés és fülfertőzés esetén is, mivel antimikrobiális hatással is rendelkezik.

A fokhagyma azoknak a géneknek az aktivitását is serkenti, amelyek a zsírsejtek tárolásáért felelősek. Növeli a termogenezist is, segít a zsírégetésben és emellett még az LDL-koleszterin-szintet is csökkenti.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Dr Oláh Andor írta könyvében, hogy a fokhagyma a periferális ereket is tágítja, nagyon kell szeretni. Tinédzser korban kell elkezdeni fogyasztani, hogy felnőttként ne idegenkedjünk tőle. Ma is sokan mondják, hogy meg nem bírják enni, olyan büdös…

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük