fbpx

Étkezési szabályok hasmenés esetén

Férfi áll az ajtóban hasát fogva, másik kezében wc-papír, háttérben wc.

A hasmenés nemcsak kellemetlen emésztési zavar, de még fájdalmakkal is járhat, nem beszélve arról, hogy vizet és fontos ásványi sókat, anyagokat von el a szervezettől, illetve megnöveli a dehidratáció és a kiszáradás esélyeit. A hasmenés oka általában valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés, amelyet nemcsak hogy ki kell pihenni, de nagyon jól tesszük, ha odafigyelünk arra is, hogy miket eszünk és iszunk ezalatt az időszak alatt. A cikkünk most ehhez nyújt hathatós segítséget.

Hasmenés esetén ügyelnünk kell arra, hogy ne terheljük túl az emésztőrendszert. Inkább gyakrabban együnk kevesebbet, kisebb adagokat. Ha hasmenéssel küzdünk, a legjobb, ha ezeket fogyasztjuk: banán, alma, rizs, pirítós kenyér. Ezek az ételek nagyon hatékonyan gyógyítják ezt az emésztési problémát, és ha egy-két napig ezeket fogyasztjuk, garantáltan elmúlik a hasmenésünk.

A banán és a főtt burgonya nátriumban és káliumban is bővelkedik, amelyek segítenek az elektrolit-egyensúly helyreállításában, amely a folyadékveszteség miatt alakul ki a szervezetben.

A probiotikumokra is számíthatunk, hiszen helyreállítják a jó és a rossz baktériumok arányát a bélrendszerben, illetve még a hasmenés időtartamát is jelentősen lecsökkenhetik.

Egyes gabonafélék is a segítségünkre lehetnek emésztési zavar estén, például a rizs és a zabpehely. Ráadásul a rizsre szórhatunk egy csipet sót és kurkumát is, hogy helyreálljon az elektrolit-egyensúly a szervezetünkben. Ennek érdekében ihatunk elektrolitokkal dúsított, de nem szénsavas italokat, illetve kókuszvizet is.

Ha szeretnénk a szervezetünk folyadékveszteségét pótolni, akkor egy könnyű zöldség- vagy húsleves is jó lehet, de tényleg ügyeljünk arra, hogy a leves ne legyen zsíros. Szokták még ajánlani ebben az időszakban a sárgarépás-fokhagymás levest is, mivel a fokhagyma segíti az emésztést, míg a sárgarépa segít az elvesztett ásványi anyagok pótlásában.

Gyümölcslevet is fogyaszthatunk, de csak mértékkel. A narancslé és a paradicsomlé nagyon jól jöhet akkor, ha hasmenéssel küzdünk.

Amennyiben hasmenésünk van, a cink is jó társunk lehet, ugyanis csökkenti a hasmenéses epizódok időtartamát és súlyosságát, illetve a későbbi fertőzések valószínűségét. Ha pedig probiotikummal együtt fogyasztjuk a cinket, akkor a hasmenés súlyosságát csökkenthetjük, és még a hányást is megelőzhetjük.

Amikor hasmenéssel küzdünk, ne fogyasszunk zsíros ételeket, mivel felgyorsítják a bél összehúzódását, és puffadást is okozhatnak.

Kerüljük a tejtermékeket is, hiszen a hasmenés csökkenti a szervezetben a tejtermékekben jelen lévő laktóz emésztéséhez szükséges laktázenzim mennyiségét.

Az alkohol- és koffeintartalmú italokat is jobb elkerülni, mivel dehidratáló italként működnek, és tovább növelik a test dehidratált állapotát.

Ne együnk ilyenkor fokozott gázképződést okozó zöldségeket sem, például babot, káposztát, brokkolit, ugyanis nemcsak puffadást, hanem más emésztési zavarokat is okozhatnak.

A fűszeres ételeket is iktassuk ki az étrendünkből néhány napig, mivel irritálhatják az emésztőrendszert.

  1. Viliné Juhász Mária

    Jó napot. Cukorbeteg vagyok. Ehhez az életvitelhez kérek segítséget, tanácsokat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük